WANT TO STUDY AT LLU?

en student.JPG

Latvijas Lauksaimniecības universitātes fakultātes

 

Muzeju naktī Jelgavas pilī – zili brīnumi

Starptautiskās Muzeju nakts pasākumi, kas šogad saistīti ar zilo krāsu un attiecīgi Latvijas dārgumu – jūru – 19.maijā norisināsies arī Jelgavas pilī – no plkst.19 līdz plkst.1 naktī.
Foto: Valdis Āboliņš

Jūra ir vērtība, ar ko lepojamies. Latvijai liktenis dāvājis jūras krastu 490 kilometru garumā. Jūra ir mūsu ādere, kas gadsimtiem ilgi tautu barojusi, smagā darbā rūdījusi un pašcieņā audzinājusi.

Lai arī Latvijā nav īpaši jūrai veltīta muzeja, neskaitāmas vēstures liecības un mākslas darbus par jūru glabā daudzi Latvijas muzeji. Jelgavas pili ar jūru saista ne vien tai garām plūstošā Lielupe, bet arī Kurzemes-Zemgales hercogistes laiki, kad šīs vietas valdnieks hercogs Jēkabs attīstīja kuģu būvi, saražoto produkciju ne vien izmantojot pats, bet arī pārdodot pat angļiem.

Muzeju naktī Jelgavas pilī apmeklētājiem būs iespēja apskatīt Baltijā lielākās baroka pils vēsturi, izbaudīt izstādes "Zilā" un "Baltija un vācieši", un būt par aculieciniekiem ziliem brīnumiem – piedaloties eksperimentos, kolbās un mēģenēs sajaucot šķīdumus, kā arī vērojot zilā ūdens sapņu brīnumus jeb burbuļu pūšanas mākslu.

Pils aulā atnākušie varēs noskatīties vairākas dokumentālās filmas par vidi un tās saglabāšanu, kā arī vērot austrumu deju studijas koncertu. Tāpat apmeklētājiem Jelgavas pils "Zinību krāsas gaitenī" piedāvās ieskatīties zinībās, kādas sniedz Latvijas Lauksaimniecības universitāte. Mazākajiem apmeklētājiem pilī būs iespēja piedalīties radošajā darbnīcā "Zilās debesis un jūra".

Par Muzeju nakts muzikālo noformējumu rūpēsies universitātes pašdarbības kolektīvi – vīru koris "Ozols", sieviešu koris "Liepa" un jauktais koris "Riti".

Zilā krāsa ir pirmā no Muzeju nakts trīs gadu cikla, kas noslēgsies 2014.gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta. 2013.gadā valstī godināsim zaļo krāsu un mežus, bet 2014.gadā – sarkanīgi dzelteno toni, kas Latvijas dabā sastopams dzintaros. Trīsgadu cikls tematiski iezīmēs dzintara tapšanas ceļu, vienojot jūru ar mežu un brīnumaino saules akmeni dzintaru. Lai spētu saredzēt dzintara mirdzumu, ir jāpazīst priežu meža versmainā vasaras smarža, jūras viļņu draudīgās vērpetes un mūžīgās tālumu ilgas.

Zilā krāsa simbolizē debesis, tālumu un ūdeni. Tā ir ne tikai sapņu, bet arī zinību krāsa. Zilo parasti saista ar cilvēka garīgu pacēlumu un iekšēju tīrību.

1. muzeju_nakts_2012.jpg

Aigars Ieviņš
Publicēts: 03.05.2012 08:48


Komentāri

1. ViTo 03.05.2012 09:08 -1 (93)  
Lušēra (tumši) zilā krāsa
No visām krāsu izjūtām tumši zilā visvairāk nomierina. Eksperimenti pierāda, ka ilgstoši aplūkojot tumši zilo palēninās elpošana, pazeminās asinsspiediens un pulss kļūst retāks. Tumši zilās krāsas psiholoģiski objektīva, vispārpieņemta nozīme ir miers, mierīgums.
V.Kandinskim ir taisnība, jo viņš zilu saprot kā "koncentrisku kustību". Tumši zilā krāsa rada atslābinātu mieru un apmierinātību. Tā sniedz apmierinājuma un bezgalīgas harmonijas, piederības, tuvu attiecību un pasargātības sajūtu. Tāpēc arī Dievmātes Marijas apmetnis ir zils.
Zilā radītās sajūtas ir priekšnoteikums smalkai spējai izjust un estētiskam pārdzīvojumam. I.Kants to aprakstījis kā "neieinteresētu labpatiku". Šellings (1775-1854) savā "Mākslas filozofijā” apraksta dzidra, tīra zilā simbolu kad saka: "Klusums, miers ir īpatnējs daiļuma stāvoklis, kā dusošas jūras miers."
Zils ir pastāvības un no laika neatkarīgas Mūžības simbols. Zilā tāpēc ir tradīciju un tuvu attiecību krāsa. ("Zilā ir uzticība.")
Zilā toņa izvēlē izpaužas attiecību tuvums un saderības jūtas. Novaliss savā romānā "Heinrihs fon Ofterdingens” dzīves romantiku pauž zila zieda simbolā: "Debesis bija tumši zilas un pilnīgi tīras. Tas, kas viņu (Heinrihu) pievilka ar visu spēku bija garš, tumši zils zieds, kurš auga blakus avotam un aizskāra viņu platām, spožām lapām. Viņš neredzēja neko citu izņemot zilo ziedu un ilgi vēroja to neizsakāmā maigumā."
Līdzīgi Holderins savā romānā "Hiperions” attēlo kā jaunais varonis ētera zilumā piedzīvo vienotību ar Visumu kā mūžīgu mieru: "Izgaisis tālajā zilumā, es bieži raudzījos ēterā. Būt vienotam ar visu dzīvo, atkal svētlaimīgi aizmirsties. Dabas visumā, kas ir mūžīgā miera osta."
Viens no pazīstamākajiem Gētes dzejoļiem pilnībā atbilst zilajai krāsai:
"Pār virsotnēm valda jau miers
Koku galotnēs nejūt
ne mazāko dvesmu;
Putni mežā cieš klus'
Vēl mazliet, arī dusēsi tu" /atdz. V.T./
2. Baklāns 04.05.2012 16:15 -5 (91)  
A kāpēc tik līdz vieniem tas pasākums notiek?
3. kika 08.05.2012 11:59 -10 (90)  
Tāpēc, ka 1.30 jāiet gulēt:))
4. Marta 17.05.2012 14:20 -6 (88)  
Es gribnu redzēt tos zilos brīnumus! Noteikti iešu

Komentē šo rakstu
 Ienākt ar: draugiem.lvKomentēt izmantojot Twitter
*Komentārs
Publicējot komentāru Jūs piekrītat noteikumiem
* - obligāti aizpildāmie lauki