Pārlekt uz galveno saturu

LLU Zemkopības institūtam – 70

Attēla autors: Dainis Lapiņš

25. novembrī Skrīveros tika atzīmēta LLU Zemkopības institūta 70 gadu jubileja. Tāpat tika sumināta nevalstiskā organizācija “Latvijas lauksaimniecības zinātnisko iestāžu direktoru padome”, kuras darbība šogad sasniegusi 30 gadu slieksni.

Zemkopības institūts ir tradīcijām bagāta lauksaimniecības zinātniskā iestāde, kura specializējas daudzgadīgo zālaugu selekcijā un izlases sēklu audzēšanā, kā arī veic agrotehniskos pētījumus laukkopības nozarē. No 2016. gada janvāra institūts ir LLU struktūrvienība, līdz ar to jubilejā LLU Zemkopības institūtu un tā darbiniekus sveica LLU zinātņu prorektors Arnis Mugurēvičs, pasniedzot atzinības rakstus par ieguldījumu institūta attīstībā. Institūta darbiniekus sveica arī citu zinātnisko institūtu pārstāvji un sadarbības partneri.

Institūta 70 gadu jubileja atzīmēta, pabeidzot Laukkopības laboratorijas renovācijas pirmās kārtas darbus un to svinīgi atklājot viesu klātbūtnē.

Institūta darbinieki šobrīd veic pētījumus programmā “Daudzgadīgo zālāju selekcijas materiāla novērtēšanas programma integrēto lauksaimniecības kultūraugu audzēšanas tehnoloģiju ieviešanai” un nepārtraukti atjauno Skrīveros selekcionēto šķirņu sēklas materiālu. Turklāt ir iesaistījušies Ziemeļvalstu un Baltijas valstu selekcijas programmā par ganību airenes pirms selekcijas materiāla izvērtēšanu, lai uzlabotu tās ģenētisko materiālu ar īpašām adaptācijas spējām nākotnes klimatiskajos apstākļos Ziemeļu reģionā.

Institūts ir unikāls, jo tā pārraudzībā tiek uzturēti vieni no ilggadīgākajiem lauku izmēģinājumiem Latvijā – lauku drenāžas stacionārs “Sidrabiņi”. Tādējādi tiek veikta laukaugu šķirņu saimniecisko īpašību vērtēšanai vairāk kā 100 graudaugu, pākšaugu, rapšu un kartupeļu šķirnēm.

Tāpat jubilāru statusā šogad ir arī NVO “Latvijas lauksaimniecības zinātnisko iestāžu direktoru padome”, kuras 30 gadu jubileja tika atzīmēta kopīgi ar Zemkopības zinātniskās institūta jubileju. Pasākumā vēsturisku apskatu par NVO LLZI Direktoru padomes darbību sniedza tās Valdes priekšsēdētājs Ģedimins Siliņš. Padomes pārstāvji saņēma pateicības rakstus no Zemkopības ministrijas, Latvijas Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmijas Prezidija un Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta Ojāra Spārīša.

Pievienots 28/11/2016