Pārlekt uz galveno saturu

LLU zinātnieki turpina pētījumus par siltumnīcās izmantotiem apgaismojumiem un to ietekmi uz augiem

Oktobrī un novembrī turpinājās LLU zinātnieku aktivitātes projektā par siltumnīcās izmantotā apgaismojuma ietekmi uz bioloģiski aktīvo savienojumu veidošanos augos. Šobrīd ir sākušies eksperimenti ar dažādiem augiem un pētnieki analizē sākotnējos rezultātus.

Pārskata periodā pētnieki devās komandējumā uz Kārsavas novada dārzeņu audzēšanas kompleksu „Mežvidi”, kas iesaistīts šī projekta realizācijā. Tur tomātu audzēšanā tiek izmantotas bioloģiskas audzēšanas metodes un siltumnīcā ir uzstādīta moderna apgaismošanas sistēma, izmantojot nātrija lampas un LED gaismas diodes kā papildus apgaismojuma avotus.

"Tika veiktas tomātu lapu nedestruktīvās analīzes metodes, kā arī saņemti tomātu augļu paraugi bioloģiski aktīvo savienojumu noteikšanai. Veicām gaismas intensitātes mērījumus, analizējām lapu paraugus ar lapu spektrometru un lapu fluorescences mērītājiem. Tālāk jau laboratorijā analizējām tomātu paraugus, iegūstot ķīmisko analīžu rezultātus par bioloģiski aktīvo savienojumu (C vitamīns, kopējās skābes, fenoli, flavonoīdi, pigmenti, likopēns) saturu gan lapās, gan tomātos atkarībā no izmantotā papildus apgaismojuma," stāsta projekta vadītāja Māra Dūma.

Līdztekus analizēti LLU siltumnīcā audzēto salātu fizikālie un ķīmiskie parametri. Salāti audzēti, izmantojot nātrija lampas, zilas un sarkanas LED gaismas diodes kā papildus apgaismojumu.

Iegūtie eksperimentālie rezultāti dod iespējas izvērtēt gaismas spektrālā sastāva ietekmi uz bioloģiski aktīvo savienojumu veidošanos salātos un tomātos. Turpmāk tiks turpināti pētījumi ar salātiem un tomātiem, kā arī uzsākti eksperimenti ar gurķiem.

Paralēli noslēgts līgums ar Latvijas Universitāti par kultūraugiem nozīmīgāko kaitēkļu ierobežošanu veģetācijas laikā un augsnes analīzēm. Līgums noslēgts līdz 2020.gada 28.februārim.

Projekta “Jaunu vadības metožu izstrāde siltumnīcu augu apgaismojuma sistēmām to enerģētisko un ekoloģisko parametru uzlabošanai (uMol)” kopējā summa ir 600 000 EUR. Tā vadošais partneris ir RTU un sadarbības partneri - LLU un SIA "Eltex". Projekts tiek īstenots ar 85% Eiropas Reģionālā attīstības fonda atbalstu, 7,5% Valsts budžeta un 7,5% privāto līdzfinansējumu. LLU kā pirmā sadarbības partnera finansējums projektā ir 132 000 EUR.

Pievienots 04/12/2017