Pārlekt uz galveno saturu

Erasmus+ pieredzes stāsti

Ikvienam, kurš reiz piedalījies Erasmus+ mobilitātē, gan studentam, gan mācībspēkam, pēc ārvalstīs gūtās pieredzes ir kāda atziņa vai ieteikums. Šeit apkopoti interesantākie stāsti, kas gan radīs pilnīgāku priekšstatu par dažādām sadarbības universitātēm, gan caur dažādiem piemēriem motivēs veidot labāku ikdienu arī Latvijā.

  SINTIJAS PIEREDZE MĀCOTIES ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE ČEHIJĀ 2020.GADA PAVASARA SEMESTRĪ

Mans ceturtais Erasmus+ pieredzes stāsts šoreiz maģistratūras studentes lomā. Šo semestri es devos Erasmus+ apmaiņā programmā, lai studētu Čehijas dzīvības zinātņu universitātē Prāgā.

Teikšu atklāti, ka Erasmus+ studentiem bija savi plāni, kā pavadīt vasaras semestri Prāgā, kāds vēlējās ballēties, bet kāds ceļot. Bet visi plāni tika mainīti pateicoties Koronavīrusam. Mūsu universitāte tika slēgta sākot ar Marta mēnesi, kad tika zināms, ka viens no universitātes pasniedzējiem ir saslimis atgriežoties no konferences Itālijā. Tika plānots, ka universitāte tiks slēgta uz vienu nedēļu, bet diemžēl ne viens no studentiem universitātē vairs neatgriezās, jo pēc nedēļas saslimušo skaits Čehijā strauji pieauga, visas mācību iestādes tika izlemts slēgt un pasludināt karantīnu. Lielāka daļa studentu devas mājās un turpināja savas studijas attālināti, savukārt, es paliku Prāgā.

Varu droši pateiks, ka Čehijas valdība pieņēma pareizu lēmumu ātri pasludinot karantīnu, kaut uz to brīdi tas nebija populārāks valdības lēmumus, tomēr tieši čehiem izdevās noturēt vīrusa strauju izplatību iedzīvotāju vidū salīdzinot ar pārējām valstīm. Beigās studijas tika pabeigtas un visi eksāmeni tika nokārtoti online režīmā.

Neskatoties uz karantīnu mums visiem izdevās iegūt jaunus draugus un labi pavadīt laiku pirmās studiju nedēļās. 30.jūnijā Prāgā notika vēsturisks notikums, kad visi Prāgas iedzīvotāji varēja nosvinēt karantīna noslēgšanos ieturot maltīti Kārļa tiltī. Es savukārt turpinu baudīt dzīvi Prāgā pēc karantīna ar minimālu tūristu skaitu un nevaru sagaidīt nākamo semestri, kad turpināšu savas studijas Čehijas dzīvības zinātņu universitātē vēl vienu semestri.

  JEKATERINAS UN INGAS STĀSTS PAR MĀCĪBĀM MALTA COLLEGE OF ARTS, SCIENCE AND TECHNOLOGY MALTĀ 2019. GADA PAVASARĪ

Mūsu fakultātē (ITF) vairākas reizes jau ir bijuši studenti no Maltas Erasmus programmas ietvaros. Atšķirībā no citu valstu ārzemju studentiem, maltiešiem nebija problēmas ar adaptāciju (mācību jomā). Viņi kvalitatīvi un laicīgi pildīja uzdevumus. Un tai pat laikā paspēja arī paceļot gan pa Latviju, gan Lietuvu un Igauniju un Skandināvijas valstīm. Sākotnēji likās, ka mācību process Maltā notiek līdzīgi kā Latvijā, bet pēc sarunām ar studentiem no Maltas, izradījās, ka mācību process tomēr atšķiras. Atšķiras gan kursu pasniegšanas veids universitātēs, gan izglītības sistēma kopumā. Bija ļoti interesanti iepazīties ar universitātes mācību procesu Maltā. Erasmus+ mācībspēku mobilitātes ietvaros novadījām nodarbības Maltas studentiem.

Pirmā atšķirība mācību procesam kopumā bija tā, ka mācības Maltā sākas ar 1.oktobri. Tas apgrūtināja ātru komunikāciju ar Erasmus koordinatoriem Maltā. Bet neviens neatstāja mūsu vaicājumus bez atbildes, informācija tika nodota kolēģiem, kas uz to brīdi nebija atvaļinājumā.

Sarunāt datumus, mācību priekšmetus un tēmas nebija ātrs process, bet pasniedzēji no Maltas bija pretimnākoši. Viņi palīdzēja noskaidrot, kurā priekšmetā un kuram kursam labāk vadīt nodarbības. Viena no problēmām ar kuru mēs saskārāmies bija (jo mācībspēku mobilitātē piedalījāmies pirmo reizi) priekšmetu nosaukumu nesakritība. Maltas koledžas mājas lapā bija minēti priekšmeti, bet nebija priekšmetu apraksti. Ar datorgrafiku problēmas nebija (īsto priekšmetu atradām ātri un saskaņojām tēmas), bet sistēmu modelēšana Maltas koledžā saucas  “Sistēmas inženierija”. Bet rezultātā viss tika saskaņots, biļetes nopirktas un varējām doties uz Maltu.

Pozitīvi bija tas, ka gan ar nodarbību vadīšana, gan ar mijiedarbošanos ar studentiem un pasniedzējiem problēmas nesagādāja. Cilvēki Maltā ir atvērti, laipni un draudzīgi. Pasniedzēji palīdzēja nodarbības laikā, ja bija nepieciešams (piemēram, tulkoja dažiem studentiem vietas, kas nebija saprotamas), nodrošināja ar tehniku un programmatūru.

Nodarbību laikā studenti uzreiz sāka pildīt klasē veicamo darbu un uzdeva papildus  jautājumus, ja bija kas neskaidrs. Varēja redzēt, ka viņi pieraduši čakli strādāt. Atšķirīga bija arī studentu uzvedība nodarbību laikā, piemēram, students nedrīkst iziet no klases bez pasniedzēju atļaujas. Pats mācību process arī atšķiras. Latvija studenti pilda uzdevumus un kontroldarbus visa semestra laika, saņem atgriezenisko saiti no pasniedzējiem. Maltā gandrīz visu semestri studenti strādā tikai klasē. Viņu darbi netiek laboti, bet tiek atzīmēts apmeklējums un novērota studenta aktivitāte nodarbību laikā. Bet semestra beigās viņi saņem lielus uzdevumus, par kuriem tiek likti vērtējumi. Bija interesantas diskusijas ar Maltas kolēģiem par mācību procesa atšķirību Latvijā un Maltā. Viņu viedoklis bija sekojošs – ka tomēr labāk ir vērtēt studentus visa semestra laikā, ne tikai beigās, tas labāk motivē viņus darbam. Tas nozīme, ka mūsu pieeja viņiem patīk labāk (to minēja arī studenti no Maltas, kas mācījās LBTU). Daži Maltas pasniedzēji jau nedaudz pārbūvēja savu priekšmetu satura tā, lai pārbaudes un mājas darbi būtu ne tikai semestra beigās, bet arī semestra laikā. Bet kopumā zināšanas kontroles pieeja ir atšķirīga.

Pirmajā dienā bija problēmas ar telpu atrašanu koledžā, kas  no pirmā acu uzmetiena izskatās kā labirints. Bet jau otrajā dienā orientēties bija daudz vieglāk (pateicoties koledžas kartei, ko iedeva Eramus+ koordinators).

Mēs dzīvojām blakus koledžai, tāpēc ar nokļūšanu uz nodarbību problēmas neradīja. Maltā ir vienota sabiedriskā transporta sistēma pa visu valsti. Autobusi brauc bieži un uz visām Maltas pusēm. Izmantojot mobilo lietojumu vai karti nav problēmas nokļūt uz visām Maltas apskates vietām.

No mīnusiem var minēt dārgu dzīvošanas īri. Kas var būt īpaši aktuāls studentiem, jo Maltā nav studentu kopmītnes.

Maltā mēs bijām novembrī. Bija silti, bet ne par karstu, ap 25 grādiem, ūdens arī bija silts (ap 23 grādiem), bet neviens šai laikā Maltā nepeldas. Visiem iesakām apmeklēt Gozo salu, pastaigāt pa veco pilsētu Mdinu un baudīt saulrietu kādā no Maltas fortiem.

  ELZAS PIEREDZE ITĀLIJĀ - UNIVERSITÀ DEGLI STUDI DI PADOVA

Vēl pirms neilga laika biju Erasmus studijās saulainā Itālijas pilsētā Padovā. Izvēlējos tieši Padovas universitāti, jo to ieteica un iedrošināja braukt studiju programmas vadītāja, kā arī viena studente, kas pati nesen bija atgriezusies no šīs pašas universitātes Erasmus studijām. Man ļoti iepatikās, ka Padovas universitātes interneta mājas lapā bija ļoti saprotami viss sakārtots, lai atvieglotu visus solīšus Erasmus pieteikšanās procesā un, aizbraucot uz Itāliju, es sapratu, ka tur patiešām ir ļoti attīstīta šī programma, jo Padovas universitātē ir ļoti daudz Erasmus studentu. Noteikti viens no lielākajiem ieguvumiem studējot Erasmusā ir iegūtie draugi, jo dzīvojot ārzemēs tā bija kā ģimene. Kā arī protams jaunas zināšanas, iepazīta citāda kultūra un neredzētas vietas, no kurām visvairāk paliks atmiņā Dolomītu kalnu pastaigas. Es noteikti ieteiktu visiem jauniešiem, kuri vēlas aizbraukt Erasmus studijās, bet šaubās – brauciet, tas ir to vērts! Manas lielākās šaubas pirms pieteikšanās bija valodas barjera, vai es spēšu studēt angļu valodā, bet tas nesagādāja problēmas!

Neliels ieteikums studentiem, kam interesē Erasmus studijas – meklējot dzīves vietu, uzmanīties ar viltus saimniekiem, jo vairākiem studentiem tika atņemta naudiņa.

  ANNAS STĀSTS PAR MĀCĪBU PRAKSI CLAN DE BANLIEUE NĪDERLANDĒ 2020. GADA VASARĀ

Erasmus+ prakses mobilitātē izvēlējos piedalīties, jo tā bija lieliska iespēja, lai apvienotu lietderīgo ar patīkamo. Kāpēc gan praksi neiziet valstī, kurā jūtos ik uz soļa iedvesmota? Tā bija iespēja paplašināt savu redzesloku un komforta zonu un iegūt praktiskas zināšanas sev interesējošā uzņēmumā.

Nīderlandē jau iepriekš biju bijusi un neilgu laiku tur arī padzīvojusi. Tas, kas man lika atgriezties, bija sajūta, ka tur jutos nemitīgi iedvesmota no cilvēku stiliem, ko redzēju uz ielām. Nīderlande ir mājvieta ļoti daudzām tautībām, un cilvēkiem naudas tur netrūkst un viņi nebaidās eksperimentēt ar savu koptēlu. Un redzot to dažādību dien dienā, kā cilvēki sevi pasniedz, rodas vēlme pašai ko radīt, tāpēc zināju, ka šī valsts būs perfekta izvēle, lai atgrieztos profesionālos nolūkos. Kā arī fakts, ka man bija bijusi jau kaut kāda pieredze šajā valstī un aptuveni jau zināju, kā viss tur notiek, jutos diezgan droši tur doties.

Pieredze sadarbībā ar LBTU un Nīderlandes uzņēmumu bija ļoti laba gan pirms un pēc mobilitātes, gan tās laikā. Lai gan Covid vīrusa dēļ nācās praksi pārcelt uz nedaudz vēlāku laiku kā sākotnēji bija saskaņots, viss notika bez aizķeršanās un Nīderlandes uzņēmums arī bija ļoti saprotošs un pretimnākošs. Prakses laikā vīrusa dēļ nācās 2 nedēļas strādāt no mājām, bet tas netraucēja turpināt savu darbu un pilnveidot zināšanas, jo starp mani un dizaineru komandu notika pastāvīga  savstarpējā komunikācija. Arī prakses laikā ar saziņu starp mani un universitāti viss bija kārtībā.

Spilgtākie iespaidi – noteikti tas, ka viss bija diezgan superīgi, jo biju gaidījusi, ka noteikti būs arī kāda aizķeršanās.. Bet viss gāja kā smērēts! Tikai pirmajā prakses dienā biju nedaudz uztraukusies, jo nezināju ko sagaidīt, vai atbildīšu prakses devēja ekspektācijām, bet jau ar otro dienu biju iejutusies uzņēmumā, kolēģi bija ļoti draudzīgi un pretimnākoši cilvēki, ar kuriem ļoti viegli bija sastrādāties un es jutos tā, ka esmu īstajā vietā. Galvenais ir arī pašam būt atvērtam un pozitīvam.

Prakses laikā iemācījos daudz praktiskas lietas darbā ar Illustratoru, grafiskajiem dizainiem un tehniskajiem zīmējumiem, kā arī strādāju pie jaunajām apģērbu kolekcijām, kuru procesā izmantoju dažādu materiālu Pantone krāsu grāmatas, kuru vērtība ir ļoti augsta un ne katrs dizaineris tādas var atļauties. Redzēju kā notiek visi organizēšanas un dizaina izstrādāšanas darbi uzņēmumā. Kā mīnusu sev varu minēt, ka nebiju pietiekami labi samācījusies holandiešu valodu, lai saprastu, ko citi kolēģi savā starpā runā, jo tādā veidā profesionālais ieguvums varētu būt vēl lielāks. Bet svarīgi arī minēt, ka nevienā brīdī nejutos kaut kādā ziņā izstumta, jo Nīderlandē visi prot runāt angliski, tāpat arī uzņēmumā svarīgo, nesvarīgo informāciju un jokus ar dizaineru komandu pārmijām angliski.

Manuprāt, labākais visā šajā mobilitātē bija iepazītie cilvēki un pati pieredze, jo no šīs mobilitātes es tiešām sapratu daudz svarīgas lietas - kur patreiz savā izaugsmē esmu, cik konkurētspējīga es esmu pasaules tirgū, ko vēl vēlos apgūt un kur vēlos redzēt sevi nākotnē.

Dodoties prakses mobilitātē uz citu valsti, ļoti svarīgi ir aprēķināt aptuvenos naudas līdzekļus ar kādiem rēķināties mobilitātes laikā, jo atrast papildus darbu jau pilna laika slodzes praksei var būt apgrūtinoši, it sevišķi, ja vēl nav vajadzīgo dokumentu, ko pieprasa valsts, lai varētu strādāt oficiāli. Jārēķinās, ka Erasmus nauda var arī visam laikam nepietikt, tāpēc noteikti labāk nodrošināties ar papildus naudas līdzekļiem neparedzētu tēriņu dēļ.

Šī viennozīmīgi bija labākā prakse kāda man ir bijusi un noteikti atkal izmantošu šo iespēju nākamajā gadā, lai arī pēdējā kursā tas nav īpaši ieteicams, jo jākoncentrējas uz bakalaura darbu – šādu iespēju noteikti negribu laist garām atkārtoti, kā to biju darījusi iepriekšējos gadus.. Un man žēl, ka es šo iespēju neizmantoju ātrāk, jo biju nedaudz nobijusies no nezināmā, taču patiesībā tur nav no kā baidīties un tas ir labākais veids kā paplašināt savu komforta zonu.

Nīderlandi pa visu šo laiku esmu ļoti iemīļojusi un redzu tur sevi dzīvojam pēc universitātes absolvēšanas, tāpat arī sapņoju par sava uzņēmuma atvēršanu, tāpēc šī pieredze bija tiešām neatsverama! Tāpēc liels paldies Erasmus+  par šo iespēju!

Iegūsti nenovērtējamu pieredzi un jaunus draugus arī Tu - piesakies Erasmus+ un izdzīvo savu Erasmus+ veiksmes stāstu!