Pārlekt uz galveno saturu

Kas kopīgs mērniekiem un slēpņotājiem?

Pasaulē populārā spēle "Slēpņošana" jeb "Geocaching" balstās uz tehnoloģiju piedāvātajām koordinātu noteikšanas iespējām. Šī spēle ietver “dārgumu” paslēpšanu, un to meklēšanu, publicējot koordinātes internetā. Taču tikai retais zina, ka ģeogrāfisko koordinātu atskaites sistēma, kurai pateicoties iespējams spēlēt šo spēli, ir galvenais darba instruments mērniecībā. Kas slēpņotājiem ir aizraujoša izklaide, tas mērniekiem – ikdienas darbs.

"Ģeogrāfiskā koordinātu atskaites sistēma ir nozīmīga vietas stāvokļa noteikšanai un ļauj jebkurai vietai noteikt koordinātas. Tā ir neaizvietojams instruments zemes īpašumtiesību un robežu noteikšanā un mērniecības galvenā sastāvdaļa. Mūsdienās koordinātu noteikšanas iespējas ir iebūvētas dažādās digitālajās viedierīcēs. Ņemot talkā kartogrāfiskās aplikācijas, iespējams noteikt savu atrašanās vietu vai plānot maršrutus nepazīstamā teritorijā," par koordinātu sistēmas izmantojumu stāsta LLU Zemes pārvaldības un ģeodēzijas katedras mācībspēks Armands Celms.

Viņš arī skaidro, ka mērnieks nemeklē "dārgumus" un viņam nepalīdzēs mobilais telefons.  Mērniecībā izmanto precīzākus koordinātu noteikšanas līdzekļus, un tā ietver daudz plašāku pasākumu loku - zemes īpašumu uzmērīšanu, robežu noteikšanu un sakārtošanu, kā arī juridisku jautājumu risināšanu īpašumtiesību jautājumos.

Pievienots 07/05/2020