Pārlekt uz galveno saturu

LLU Biosistēmu grupas pārstāvji Norvēģijā

EEZ

No 2015. gada 9. līdz 13. novembrim divi Biosistēmu grupas speciālisti: E.Stalidzāns un A.Penjušs EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenta ietvaros aktivitātē „Stipendijas” apmeklēja Norvēģijas Dzīvības zinātņu universitāti (NMBU) ar mērķi uzlabot starpdisciplināro izglītības un pētniecības jautājumu vadību, īpaši jomās, kas saistītas ar modelēšanas aktivitātēm sistēmbiloģijas un sintētiskās bioloģijas jomās.

Kā atzīmē A.Pentjušs, sistēmbioloģija un sintētiskā bioloģija ir salīdzinoši jaunas, maz pazīstamas starpnozaru disciplīnas, kas apvieno bioloģiju, matemātiku un informācijas tehnoloģijas. Eiropā ir maz tādu augstākās izglītības iestāžu, kas piedāvā iegūt augstāko izglītību iepriekš minētajās jomās, kā arī spēj nodrošināt materiāltehnisko bāzi pētījumu veikšanai. Līdz ar to akadēmiskā tīkla attīstība un kontaktu stiprināšana ir ļoti svarīga. Sadarbība starp LLU Biosistēmu grupu un līdzīgu pētniecības grupu NMBU, kuru vada K. Rudi aizsākās pavisam nesen, kopā rakstot projekta pieteikumu „Mikrobiotas un diētas ietekme uz aterosklerozes veidošanos” EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenta „Pētniecības” aktivitātē, lai pētītu cilvēka zarnu mikrofloru veidojošo mikroorganismu sastāva atkarību no diētas un to ietekmi uz aterosklerozes attīstību. Diemžēl šis projekta pieteikums netika atbalstīts, bet sadarbība bija sākusies. Atbilstoši mūsdienu tendencēm, sadarbība starp abām grupām tika uzsākta un līdz šim īstenota ar moderno tehnoloģiju palīdzību. Nenoliedzami svarīgi tomēr ir partneri satikt klātienē un nodibināt personīgos kontaktus. EEZ un Norvēģijas finanšu instruments šādu iespēju abiemBiosistēmu grupas pārstāvjiem deva un ne tikai....

Par laiku Norvēģijā stāsta E.Stalidzāns: „Ierodoties NMBU uzzinājām, ka Jekaterina Averšina veiksmīgi aizstāvējusi doktora darbu Knuta Rudi vadībā par bifidobaktēriju kopienām zīdaiņu zarnās. Tas bija lielisks un negaidīts pavērsiens mūsu sadarbībā, liels eksperimentālo datu apjoms varēja tikt analizēts ar modelēšanas rīkiem. Visas piecas dienas pilsētā As aizritēja intensīvā darbā, lai risinātu jautājumus par rezultātu interpretācijai piemērotiem datu formātiem efektīvākas sadarbības uzsākšanai. Vizītes laikā tika diskutēts arī par dažādām pieejām jauktu bifidobaktēriju koloniju modelēšanā. Tika uzskaitīti modelēšanai nepieciešamie datu tipi, kas deva jaunus pētniecības virzienus turpmākai sadarbībai. Vienojāmies veikt sagatavošanās darbus kopēja projekta pieteikuma rakstīšanai. Apmainījāmies arī ar vairākiem zinātniskajiem rakstiem, kas ilustrē mūsu līdzšinējo darbību un izmantotās metodes.
Bez zinātnes tika apspriesti arī izglītības jautājumi par studijām maģistrantūras un doktorantūras līmenī. Vienojāmies, ka projekt-tipa apmācība, kuras ietvaros starpdisciplināra grupa cenšas atrisināt praktisku problēmu, ir ļoti efektīva metode starpdisciplināru pētījumu un studiju nodrošināšanai, lai maksimalizētu sadarbību starp dažādu nozaru speciālistiem. Papildus tika novadīts seminārs par bioloģisko un tehnisko sistēmu attīstību, to līdzībām un atšķirībām evolūcijas aspektā. Pēc lekcijas mums bija interesanta diskusija ar vietējiem pārstāvjiem, kuri iesaistīti lašu metaboliskajā modelēšanā. Šis var būt jauns sākums...”

Atkārtotā vizītē no 2016. gada 29. maija līdz 4. jūnijam pie kolēģiem uz NMBU devās A.Penjušs viens pats ar mērķi turpināt iesākto, proti, strādāt pie jauniem projektu pieteikumiem. Turpinājās darbs arī pie  mikroorganismu un to ietekmes pētīšanas.

 

Mobilitāte īstenota Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas "Pētniecība un stipendijas" projekta  "Mobility in the field of Information Technologies" (Nr. EEZ/NFI/S/2015/027)  ietvaros.