Pārlekt uz galveno saturu

Pārtikas tehnoloģijas fakultātes mācībspēki Norvēģijā

EEZ

Maijs Norvēģijas dzīvības zinātņu universitātē (Norwegian University of Life Sciences) Veterinārmedicīnas un biozinātņu fakultātē pagāja LLU zīmē. Jo laika posmā no 2016. gada 2. maija līdz 13. maijā universitātē bija Pārtikas tehnoloģijas fakultātes profesore Ruta Galoburda un vadošā pētniece Evita Straumīte, bet no 23. maija līdz 27. maijam – profesore Inga Ciproviča un docente Jeļena Zagorska.

Vīzītes mērķis bija iepazīties ar Norvēģijas dzīvības zinātņu universitātes materiāli tehnisko bāzi, studiju programmu saturu, piedāvātajām iespējām studentu un mācībspēku mobilitātē, kā arī sadarbību projektos, kas saistīti ar izejvielu un pārtikas produktu kvalitātes izpēti, kā arī veikt eksperimentālo darbu laboratorijās.

R.Galoburda un E.Straumīte: “Vizītes laikā strādājām dažādās laboratorijās, apgūstot praktiskas iemaņas, produktu reoloģisko īpašību izpētē un graudu pārstrādes tehnoloģijā – iesala gatavošanā, alus ražošanā un piena pārstrādē. Viesojoties NMBU iepazināmies ar universitātes sadarbības partneriem dažādos pētījumos, piemēram Nofima (Norwegian Institute of Food, Fisheries and Aquaculture), kas ir vadošais pētniecības institūts pārtikas un akvakultūras jomā. Nofima tikāmies ar zinātniekiem, kas strādā pārtikas produktu sensorās novērtēšanas jomā, jaunu novērtēšanas un datu matemātiskās apstrādes metožu izstrādē. NIBIO - zinātniskais institūts, kas nodarbojas ar graudu audzēšanas un kvalitātes izpēti. Tika apskatīti graudaugu lauki Tjottā un Apelsvoll. Tāpat izmantojām NMBU zinātniskās bibliotēkas sniegtās iespējas – grāmatas, žurnālus, elektroniskos katalogus un datubāzes”.

I.Ciprovica un J.Zagorska: “Vizītes laikā strādājām dažādās laboratorijās, apgūstot praktiskās iemaņas, analizējot piena produktu kvalitāti, nosakot olbaltumvielu sastāvu un struktūru, aminoskābju saturu un sastāvu, gaistošos savienojumus sierā. Brauciena laikā apmeklējam vadošo piena pārstrādes uzņēmumu Norvēģijā „Tine”, kur bija iespēja iepazīties ar dažādam iekārtām, produktu sortimentu, metodēm, ko izmanto produktu kvalitātes kontrolē.” 

Galvenās atziņas pēc vizītes Norvēģijā:

  • LLU PTF rīcībā esošās telpas un iekārtas ir atbilstošas, lai veiktu augstvērtīgus pētījumus pārtikas nozarē.
  • NMBU un LLU ir līdzīgas iekārtas un pētījumu virzieni, kas ļauj nākotnē sadarboties dažādos projektos – veicot eksperimentus dažādās valstīs, salīdzinot iegūtos rezultātus.
  • Tikšanās ar Norvēģijas zinātniekiem nostiprināja pārliecību par to, ka nepieciešams rakstīt publikācijas, kas ir ar pietiekami augstu citējamības indeksu, jo tā ir iespēja kļūt atpazīstamiem Eiropā un pasaulē.

 

Mobilitāte īstenota Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas "Pētniecība un stipendijas" projekta „Mobility in the field of Food Technology” (Nr.EEZ/NFI/S/2015/025) ietvaros