Pārlekt uz galveno saturu

Dubultais bakalaura grāds Nīderlandē

1 studiju gads – CAH Vilentum lietišķo zinātņu universitātē, Nīderlandē/Studiju joma – ekonomika

Erasmus+Nekad nebūtu domājusi, ka kādreiz sakrāmēšu somas un došos uz citu valsti uz veseliem desmit mēnešiem. Tomēr tas notika! Patiesībā jāsaka liels paldies draudzenei, kura lekcijas laikā paziņoja – Klinta, braucam uz Nīderlandi Erasmusā. Pēc 4 stundu apdomāšanas sāku pildīt pieteikuma dokumentus. Nepagāja ilgs laiks, kad jau krāmējām mantas somās un devāmies uz Nīderlandi, lai pavadītu desmit mēnešus, studējot CAH Vilentum lietišķo zinātņu universitātē.

Līdz šim vairāki mani draugi bija izmantojuši Erasmus iespējas un vienmēr mājās atbraucot stāstīja, cik ļoti tas mainījis viņu dzīves uztveri un tamlīdzīgi, tomēr nekad tā pa īstam tam nenoticēju. Taču tagad, atskatoties uz visām pārmaiņām šī gada laikā, saprotu, ka apmaiņas programmas brauciens tiešām ir dzīves uztveres pagrieziena punkts, kas ļauj ieskatīties citu valstu kultūrās, kā arī saprast, cik svarīgi ir starptautiski kontakti kā privātajā, tā arī profesionālajā dzīvē. Studējot CAH, iepazinu daudz jaunu cilvēku no Nīderlandes, Francijas, Itālijas, Spānijas, Ungārijas, Slovākijas, ASV u.c. valstīm, tādēļ tā bija iespēja uzlabot gan savas angļu valodas zināšanas (arī studijas 100% notika angļu valodā), gan arī iepazīt jaunas kultūras.

Protams, Erasmus pamatā ir studijas, ne tikai kultūras apmaiņa un starptautiskā pieredze. Kā programmas par Eiropas Savienības struktūrfondu vadību pozitīvās iezīmes varu minēt iespēju ne tikai teorētiski apgūt ES institūciju darbību un projektu vadību, bet arī praktiski doties mācību ekskursijā uz Briseli, kā arī darba grupās, kuras tika veidotas no dažādu valstu pārstāvjiem. Arī starptautiskajai praksei ir ļoti liela nozīme, jo tādējādi ne tikai iemācījāmies studēt starptautiskā vidē, bet bijām arī "spiesti" apgūt profesionālās iemaņas "praksējoties" citā valstī, citā valodā – ārpus savas komforta zonas. Lai arī, kamēr mūsu kursa biedriem astotais semestris tika "pārciests" ar vienu sesiju un studiju noslēguma darbu, mums bija trīs sesijas un divi bakalaura darbi – viens LLU un viens Nīderlandē –, uzskatu, ka tas tiek atsvērts ar otra bakalaura grāda iegūšanu.

Iespējams, ja nebūtu devusies Erasmus, nekad nebūtu iedomājusies par praksi ārzemēs (šobrīd pavadu pēdējās prakses nedēļās Briselē, strādājot Somijas lauksaimnieku un kooperatīvu pārstāvniecības birojā), kā arī nekad nebūtu apsvērusi iespējas maģistrantūras grādu iegūt ārzemēs. Kādreiz šķita, ka studijas, darbs, draugi utt. ārzemēs ir kaut kas tāls un reizēm pat nereāls, bet tagad, to visu izbaudot, tas viss ir pārvērties par ikdienu un pašsaprotamām lietām.

Iesaku jebkuram izmēģināt šo iespēju, jo, ja kā nācija vēlamies attīstīties gan individuāli, gan valstiskā līmenī, latviešiem ir jākļūst starptautiski orientētiem, un ārzemēs gūtā prakse jāatnes uz mājām. Tas nebūs viena gada vai piecu gadu darbs, tomēr tas ir jāsāk! Erasmus ir iespēja, kā gūt jaunu pieredzi, pašpārliecinātību un kontaktus turpmākajai dzīvei.

Klinta Dirnēna

2013./2014. studiju gads

Pievienots 09/04/2016