Pārlekt uz galveno saturu

QS EECA universitāšu reitings: LLU ir vadošā dzīvības zinātņu universitāte Baltijas valstīs

Oktobrī publicēts trešais QS Eiropas jaunattīstības un Centrālāzijas valstu augstskolu reitings, kurā starp reģiona 250 labākajām universitātēm pirmo reizi nosaukta Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU), ieņemot 139. reitinga vietu. Kā atzīst reitinga veidotāji, aptvertais reģions reprezentē 1/5 daļu pasaules teritorijas un ar katru gadu kļūst arvien ietekmīgāks globālajā augstākās izglītības un zinātnes tirgū.

Reitings izveidots, izmantojot globālās aptaujas un starptautiski pieejamus datus atbilstoši astoņiem indikatoriem: Akadēmiskā reputācija (30%), Universitātes reputācija darba devēju skatījumā (20%), Akadēmiskā personāla un studentu attiecība (15%), Publikāciju skaits uz vienu akadēmiskā personāla pārstāvi (10%), Universitātes ietekme un pārstāvniecība tīmeklī (10%), Akadēmiskais personāls ar doktora grādu (5%), Zinātnisko publikāciju citējamība(5%), Starptautiskā akadēmiskā personāla (2,5%) un starptautisko studentu īpatsvars (2,5%).

Kopumā reitinga līderos dominē lielās klasiskās un tehnoloģiju universitātes. Lauksaimniecības, dzīvības un vides zinātņu universitātes, kurām ir līdzīgs darbības profils kā LLU, reitingā nav plaši pārstāvētas. Turklāt no Baltijas valstīm LLU kā vienīgā ir iekļuvusi šajā reitingā, tādējādi kļūstot par vadošo dzīvības zinātņu universitāti Baltijas valstīs. Līdz ar LLU starp labākajām nosauktas Kazahu nacionālā agrārā universitāte (77. vieta) un Čehijas dzīvības zinātņu universitāte (90. vieta), bet aiz LLU reitingā iekļuvušas Varšavas Dzīvības zinātņu universitāte, Krievijas Valsts agrārā universitāte – Maskavas Timirjāzeva lauksaimniecības akadēmija, Ukrainas Nacionālā dzīvības un vides zinātņu universitāte un Seifulina Kazahu agrotehniskā universitāte.

Turklāt indikatorā “Publikāciju skaits uz vienu akadēmiskā personāla pārstāvi” LLU pārspēj virkni citu vadošo universitāšu un ierindojas reitinga 20. vietā, kas norāda uz universitātes zinātnieku ļoti aktīvo darbību savu pētījumu rezultātu popularizēšanā starptautiskajā vidē, radot vairāk zinātnisko publikāciju, nekā vairums viņu kolēģu citās valstīs.

No Latvijas reitingā iekļuvušas 4 universitātes – Latvijas universitāte (LU) (44. vieta), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) (55. vieta), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) (108. vieta) un LLU. Savukārt kā trīs reģiona labākās universitātes nosauktas Mihaila Lomonosova Maskavas Valsts universitāte, Novosibirskas Valsts universitāte un Tartu universitāte Igaunijā.

Atbilstoši reitinga klasifikācijai LLU tiek uzskatīta par mazo universitāti, kurā studentu skaits ir mazāks kā 5000. Salīdzinājumam LU reitingā klasificējas kā lielā universitāte, RTU un RSU kā vidēja lieluma universitātes. Kopumā no 250 reitingā nosauktajām reģiona labākajām universitātēm tikai 23 universitātes ir mazas pēc studentu skaita, un tām ir objektīvi grūtāk izpildīt tos reitinga kvantitatīvos nosacījumus, kas attiecas uz augstskolas reputāciju un kas veido pusi no reitinga vērtējuma.

„Mūsu mērķtiecīgais darbs, kuru aizsākām pirms trīs gadiem, ieviešot universitātē centralizētu zinātniskā darba atalgojuma sistēmu un paredzot zinātniekiem diferencētu samaksu par zinātniskajiem sasniegumiem, jau šobrīd dod rezultātus. Katrs zinātnieks saņem atalgojumu atbilstoši padarītajam, kas kalpo kā motivējošais faktors personīgajā līmenī un nodrošinājis universitātei kopumā būtisku SCOPUS zinātnisko publikāciju pieaugumu, tādējādi varam arī lepoties ar cienījamiem rezultātiem EECA reitingā. Lai gan esam starptautiskajā vidē maza universitāte, turpmāk arvien mērķtiecīgāk strādāsim, lai varam sasniegt augstus rādītājus arī citos indikatoros, tostarp ārvalstu mācībspēku un studentu īpatsvara kāpināšanā,” stāsta LLU rektore Irina Pilvere.

Pievienots 25/10/2017