Pārlekt uz galveno saturu

LLU zirgu ganāmpulkam pievienojas mazā Dārta

Attēla autors: No LLU arhīva

2022. gada maijā LLU Zirgkopības mācību centrs "Mušķi" ganāmpulks kļuva par vienu zirgu bagātāks. Pirms nepilna gada pašu izaudzētā Latvijas šķirnes braucamā tipa ķēve Arabeska viesojās Burtnieku zirgaudzētavā pie vaislas ērzeļa Diploma LS1693 un pēc trīs gadu pārtraukuma "Mušķos" atkal ir kumeliņš. Ķēvīte, kura radīta ģenētisko resursu saglabāšanas programmas ietvaros.

Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku zinātņu institūta vieslektore, zirgkopības pasniedzēja Laine Orbidāne stāsta: "Gan valstī kopumā, gan LLU Zirgkopības mācību centrā "Mušķi" Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes braucamā tipa saglabāšanu mērķtiecīgi īstenojam jau 18 gadus, tādējādi ir izdevies saglabāt populāciju, kuras pārstāvji demonstrē tikpat kā izzudušu smago siltasiņu zirgu tipu. Braucamā tipa zirgu pastāvēšana kļuva apdraudēta, zūdot pieprasījumam, kad zirga izmantošana lauksaimniecībā samazinājās. Tomēr pasaulē realizē izzūdošu mājdzīvnieku šķirņu saglabāšanu, lai veicinātu gēnu saglabāšanu periodos ar zemu pieprasījumu, tādā veidā arī saglabājot dzīvnieku ģenētisko daudzveidību. Turklāt LLU atrodas ģenētiskajos resursos iekļautu dzīvnieku šķirņu gēnu banka. Lai gan Eiropā populārākā zirgu audzēšanas joma ir sporta zirgi, esam novērojuši, ka atgriežas pieprasījums pēc zirgiem, kuri piemēroti tūrismam un hobijam, tātad ar mierīgāku temperamentu. Tāpat daudz jaunu cilvēku vēlas zirgu izmantot saimniecības palīgdarbos un braucamā tipa zirgi atbilst šīm prasībām. Lepojamies, ka LLU iesaistās audzēšanas programmas realizācijā."

Katram kumeļam nepieciešams savs vārds, turklāt šoreiz vārda izvēlē tika iesaistīti ne vien LLU Zirgkopības mācību centra "Mušķi" jātnieki, bet arī Lauksaimniecības fakultātes studenti, mācībspēki un darbinieki. Vārda došana notika trīs kārtās. Pirmajā kārtā visiem bija iespēja iesūtīt idejas vārdam, kas atbilstu trijiem nosacījumiem - vārdam jāsākas ar burtu "D" - no tēva Diploma, vidū vai beigās jābūt burtam "A" vai "Ā"- no mammas Arabeskas, kā arī vārdam jābūt ar latvisku skanējumu, kā jau kārtīgam Latvijas siltasiņu šķirnes pārstāvim pieklājas. Kopā tika iesūtīti 113 unikāli vārdi, piemēram, nosacījumiem atbilstošie bija arī Drostala, Driksa un Dace (par godu Lauksaimniecības fakultātes dekānei), taču bija arī tādi, kas nosacījumiem neatbilda - Ducīte, Dimants un pat Jēgers.

Otrajā kārtā no iesūtītajiem variantiem tika izvēlēti seši labākie un finālam tika izvirzīti vārdi - Drosma, Diara, Dārta, Daile, Dardedze, Dakota, no kuriem fināla balsojumā labāko palīdzēja izvēlēties rūpīgi atlasīta komisija: Lauksaimniecības fakultātes dekāne Dace Siliņa, Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku zinātņu institūta direktore Diāna Ruska, LLU mācību un pētījumu saimniecība "Pēterlauki" direktore Ieva Iesalniece, LLU Zirgkopības mācību centra vadītāja Ieva Krustiņa un kumeliņa krustmāte, "Mušķu" vecākais meistars Kristiāna Politere. Balsojuma rezultātā LLU ganāmpulka jauno zirgu nosauca par Dārtu.

Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes braucamā tipa audzēšanas programmu LLU Zirgkopības mācību centrs "Mušķi" īsteno sadarbībā ar biedrību "Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācija".

LLU mācību un pētījumu saimniecība "Pēterlauki" ir LLU Lauksaimniecības fakultātes struktūrvienība, kas dibināta 1993. gadā, nodalot no AS "Platone" valsts kapitāla daļu un, apvienojot to ar Lauksaimniecības fakultātes  izmēģinājumu lauku, turklāt 2015. gadā pievienojot Lauksaimniecības fakultātes Zirgkopības mācību centru "Mušķi". LLU LF MPS "Pēterlauki" mērķis ir dalība Lauksaimniecības fakultātes īstenoto studiju programmu un veiktā zinātniskā un konsultatīvā darba nodrošināšanā sadarbībā ar Augsnes un augu zinātņu institūtu, Dzīvnieku zinātņu institūtu, Veterinārmedicīnas fakultāti un citām LLU struktūrvienībām

Pievienots 13/06/2022