Pārlekt uz galveno saturu

LLU uzlabo darbību ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā

27. aprīlī publiskoti Times Higher Education universitāšu Ietekmes reitinga (THE Impact ranking 2022) rezultāti, kurā starp pasaules vadošajām universitātēm nosauktas vairākas Latvijas universitātes, tostarp jau trešo gadu arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU), kas starptautiskajā vidē zināma kā Latvia University of Life Sciences and Technologies. Reitingā tiek vērtēta universitāšu darbības efektivitāte, lai veicinātu ilgtspējīgu attīstību pasaulē, iekļaujot sociālos, ekonomiskos un vides aspektus.

THE Impact ranking mēra pasaules universitāšu darbību atbilstoši 17 Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) Ilgtspējīgas attīstības mērķiem un tie iekļauj tādas sociālās un ekonomiskās attīstības problēmas kā nabadzība, bads, veselība, izglītība, globālā sasilšana, dzimumu līdztiesība, ūdensapgāde, sanitārija, enerģija, urbanizācija, dabas aizsardzība un sociālais taisnīgums. Katras universitātes darbība tiek vērtēta, izvēloties vismaz četrus no ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem.

Kopumā 2022. gada reitingā iekļuvušas 1406 pasaules universitātes, kas ir par 291 reitingam kvalificējušos universitāti vairāk, nekā aizvadītajā gadā. Apkopojot visus rezultātus, LLU ir saglabājusi savu vietu grupā “601 - 800”, turklāt atsevišķos rādītājos būtiski uzlabojusi rezultātu.

Publicētajā 2022. gada reitingā apkopota informācija par LLU darbību sešu ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā. Visaugstākos rādītājus LLU jau atkārtoti ieguvusi 15. mērķī “Dzīvība uz zemes”, kur iegūta vieta grupā no “101 – 200”, kas ir būtisks kāpums salīdzinājumā ar 2021. gadā iegūto reitinga pozīciju. Nozīmīgs sniegums un kāpums uz augšu vērojams arī 16. mērķī “Miers un taisnīgums”, kur šogad iegūta vieta “201 – 300” grupā.  Turpretim 11. mērķī “Ilgtspējīgas pilsētas un kopienas” LLU izdevies saglabāt aizvadītā gada pozīcijas un iegūta vieta grupā “301 - 400”. Līdzīgi kā 17. mērķī “Sadarbība mērķu īstenošanai”, kur arī saglabāta iepriekš iegūtā pozīcija grupā “401 - 600”.

Šogad pirmo reizi LLU reitingā kvalificējusies arī ilgtspējīgas attīstības 3. mērķim “Laba veselība un labklājība” un 4. mērķim “Kvalitatīva izglītība”. Tajos iegūta vieta grupā “801 – 1000”.

“Ilgtspējība ir mūsu universitātes vērtība, ko esam nostiprinājuši LLU attīstības stratēģijā un ko turpināsim attīstīt arī turpmāk. Kā universitāte apzināmies savu atbildību pret pasaulē notiekošo, tādēļ saskatām izaicinājumus, meklējam un ieviešam zināšanās balstītus un ilgtspējīgus risinājumus sabiedrībā un dažādās ražošanas nozarēs. Tas it īpaši svarīgi kļuvis šobrīd, kad pasaulei nepieciešami ilgtspējīgi, krīzi mazinoši pasākumi. Mūsu zinātnieki strādā biozinātņu, inženierzinātņu un sociālo zinātņu virzienos, līdz ar to zināšanu radīšanā izmantojam starpdisciplināru pieeju, kas atspoguļojas arī reitinga rezultātos un sasniegto ilgtspējības mērķu dažādībā,” universitātes rezultātus skaidro LLU rektore Irina Pilvere.

Vadošās pozīcijas Ietekmes reitingā ieņem tādas pasaulē zināmas universitātes kā Rietumu Sidnejas universitāte Austrālijā, Arizonas Valsts universitāte ASV un Rietumu universitāte Kanādā. No Latvijas reitinga kvalitātes kritērijiem atbilst arī Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte un Liepājas universitāte. Savukārt Baltijas valstu universitātes reitingā pārstāv arī trīs universitātes no Lietuvas – Kauņas tehnoloģiju universitāte, Mikolas Romeris universitāte un Vitauta Dižā universitāte.

Pievienots 27/04/2022