Pārlekt uz galveno saturu

Grupas "Tranzīts" solists Ralfs Rubenis: "Dziesma "Nepabeigtie darbi" ir par studiju laiku Jelgavā"

Grupas "Tranzīts" solists Ralfs Rubenis: "Dziesma "Nepabeigtie darbi" ir par studiju laiku Jelgavā"

Par Ralfu Rubeni ievadvārdi ir lieki – viņš ir visiem zināms mūziķis, grupas "Tranzīts" solists. Taču, lai gan savā profesijā nav nostrādājis nevienu dienu, intervijās un sociālajos medijos ir redzams, ka populārais mākslinieks lepojas ar vēl kādu savas dzīves sasniegumu – LLU Tehniskās fakultātes studiju programmas "Lauksaimniecības inženierzinātne" absolvēšanu.

To, ka savu dzīvi saistīs ar mūziku, Ralfs zināja jau agrā vecumā, taču, kad pienāca laiks izvēlēties, kur studēt, mūzikas studijas nebija pieejamas. Viņa plāns "B" – studijas aktiermākslā - palika nerealizēts malēniešu izloksnes dēļ, kā rezultātā nācās meklēt citu ceļu.

Tā kā Ralfam patīk lauki un tehnika, pats nodarbojies ar motokrosu un smej, ka labprātāk apmeklē lauksaimniecības tehnikas izstādes kompleksā "Rāmava", nekā "balto apkaklīšu" pasākumus, loģisks solis šķitis iegūt inženiertehnisko izglītību Tehniskajā fakultātē, esot kopā ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem.

Studiju ceļš gan nebija bez šķēršļiem – studējis no 1988. līdz 1993. gadam, Ralfs, nokārtojis valsts eksāmenu, studijas pameta, lai pēc pieciem gadiem atgrieztos un pabeigtu iesākto – iegūtu bakalaura grādu. Studiju pārtraukuma laikā tika nodibināta grupa "Tranzīts" un tieši šīs piecu gadu pauzes dēļ arī radās dziesma "Nepabeigtie darbi". Vecāku mudināts, profesora Kaspara Vārtukapteiņa vadībā 1998. gadā Ralfs studijas absolvēja.

"Studiju noslēguma darba rakstīšana bija intensīva un pat aizraujoša. Es pētīju, kā pirmās Latvijas laikā norisinājās uzņēmējdarbība lauksaimniecības mašīnu ražošanas sfērā – kā tika tirgoti, likvidēti, sadalīti uzņēmumi. Iegūtā izglītība ir ļoti vispusīga, jebkura mācīšanās trenē un attīsta domāšanu," par studijām stāsta Ralfs un piebilst, ka, atceroties studiju laiku, visvairāk atmiņā ir palikusi rasēšana un materiālzinātne.

Lielu studiju daļu veidoja arī sabiedriskā dzīve. Tā kā studiju laikā Ralfs bija dīdžejs, viņš bieži uzturējās ierakstu studijā Jelgavā, kuras darba augļus Ralfs atrādīja nedēļas nogalēs, savā dzimtajā pusē spēlējot vietējā klubā. Īpaši spilgti atmiņā palikusi dzīve studentu viesnīcā, ar istabas biedriem Ralfs vēl joprojām uztur attiecības, bieži satiekas. Viens no spilgtākajiem notikumiem šogad esot bijusi uzstāšanās Ralfa kursabiedra dzimšanas dienā, ko kā dāvanu esot pasniegusi kursabiedra māsa. R. Rubenis šim notikumam nopietni gatavojies, dziedājis gan Mehu himnu, gan Jelgavas studentu himnu. Uz salidojumiem gan nav sanācis aizbraukt, par ko Ralfs joko – ja salidojumu uztaisītu kādā darba dienā, nevis sestdienā, tad noteikti aizbrauktu!

Studiju laikā gan absolvents ir apmeklējis dažādas balles: "Toreiz Meža fakultātē bija svinīgākās balles, taču man vairāk patika tās, kas notika ekonomistos (tagad – Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte). Jelgavā bija arī dīdžejs Einārs Zalcmanis, kurš toreiz bija mans paraugs!" Ralfs ar grupu vairākkārt ir atgriezies Jelgavā – uzstājoties gan studentu iemīļotajā naktsklubā "Tonuss", gan arī 2000. gadu sākumā Tehniskajā fakultātē.

Runājot par lielākajiem ieguvumiem, ko devušas studijas LLU, populārais mūziķis atzīst: "Jelgava un LLU man iemācīja dzīvot patstāvīgi, komunicēt, plānot savu laiku. Redzēju kultūras dzīvi, kas noderēja arī mūzikas lauciņā. Es biju vidē starp līdzīgajiem, un tā vide ļoti ceļ uz augšu!"

Pievienots 01/12/2020