Pārlekt uz galveno saturu

Jaunā agronome Lāsma Lapiņa: "Aizspriedumiem par sievieti pie traktora stūres vairs nav vietas!"

Jaunā agronome Lāsma Lapiņa: "Aizspriedumiem par sievieti pie traktora stūres vairs nav vietas!"

To, ka studēs lauksaimniecību, Lāsma Lapiņa zināja jau 8. klasē. Tagad viņa, LLU Lauksaimniecības fakultātes absolvente, strādā ne tikai ģimenes saimniecībā SIA "Zariņi G" kā agronome, bet sniedz individuālās konsultācijas vairākām saimniecībām visā Latvijā, kā arī strādā SIA "Sedumi" dārzniecībā.

Skolas laikā Lāsma mērķtiecīgi veidoja ceļu, pa kuru doties – piedaloties Junior Achievement Latvia rīkotajā "Ēnu dienā", viņa vairākkārt "ēnoja" Zemkopības ministrijas darbiniekus, arī toreizējo Zemkopības ministru Jāni Dūklavu. Kā saka pati Lāsma: "Tā pamazām ieminu savu taciņu ministrijā un lauksaimniecības nozarē – gan praktiski, gan politiskajā jomā."

Lāsma ir absolvējusi LLU divas reizes, studējot studiju programmā "Lauksaimniecība" gan bakalaura, gan maģistra līmenī. Lai gan šobrīd strādā kā agronome, studiju laikā specializējusies lauksaimniecības uzņēmējdarbības studijās, kas ļāvušas iegūt spēcīgu profesionālo pamatu arī dārzkopībā. Paralēli studiju laikā izmantojusi Erasmus+ piedāvātās iespējas un devusies praksē uz Portugāli, kur papildus apgūta vīnkopība Duoro ielejā.

Studiju laikā mērķtiecīgā jauniete aktīvi darbojās ne tikai fakultātes Studējošo pašpārvaldē, bet laika gaitā iesaistījās biedrībā "Latvijas Jauno Zemnieku klubs" (JZK). Lāsma saka, ka iesaistīšanās JZK bija labākais lēmums studiju laikā, jo biedrības sniegtās priekšrocības – profesionālās apmācības, pieredzes apmaiņas braucieni Latvijā un ārzemēs - ļāva iegūt gan būtiskas zināšanas, gan arī iespēju kļūt par JZK Valdes locekli un priekšsēdētāja vietnieci. Biedrībā Lāsma turpina darboties arī pēc studiju absolvēšanas.

Savulaik Lāsma pat nav varējusi iedomāties, ka kādu dienu strādās ar dārzkopību saistītā uzņēmumā, uzsverot, ka universitātē iegūtās zināšanas un kontakti ir palīdzējuši nonākt tur, kur viņa ir pašlaik. Kā saka pati Lāsma: "Mans darbs un ikdiena man ir vairāk kā hobijs, nekā darbs, uz kuru negribētos iet. Arī saimniecības, kurās sniedzu agronoma pakalpojumus, mani atrada pateicoties paziņu un kontaktu lokam no LLU un JZK. Mans nākotnes mērķis ir sniegt kvalitatīvas, profesionālas un uz zināšanām balstītas agronoma konsultācijas graudkopības, dārzkopības nozarēs. Turpināt izglītoties un augt sev!"

Turklāt Lāsmai ir svarīgi citiem parādīt, ka lauksaimniecība ir perspektīva nozare, kurā tiek saimniekots ar modernām tehnoloģijām aprīkotos traktoros, fermās un telpās, nevis, kā dažiem šķiet,  gumijas zābakos un dubļos līdz ausīm. Viņai šī būs jau sestā sezona pie traktora stūres, tāpēc arī aizspriedumiem par sievietēm, kuras vada smago tehniku, vairs nav vietas.

Jauniešus, kuri vēlas uzsākt studijas LLU, Lāsma iedrošina nebaidīties no izaicinājumiem un nepadoties pirmajā semestrī. Lāsma atklāj: "Nekas nav labāks kā gandarījuma sajūta pēc labi paveikta darba. Ieteiktu izmanot Erasmus+ programmu. Tā ir vienreizēja iespēja paplašināt savu redzesloku un iepazīt citas Eiropas valstis." Lāsma uzsver, ka būtiski ir izbaudīt studentu dzīvi, jo studijas un dzīve dienesta viesnīcā nekur nav tāda, kāda tā ir studentu galvaspilsētā - Jelgavā.

Pievienots 07/04/2020