Pārlekt uz galveno saturu

Kā atsākt studijas pēc ilga pārtraukuma? Vairākkārtējā LLU absolventa Jāņa Cera pieredze

Kā atsākt studijas pēc ilga pārtraukuma? Vairākkārtējā LLU absolventa Jāņa Cera pieredze

Vidzemnieks, kurš jau sešus gadus par savu mājvietu sauc Jelgavu, SIA "Baltic Agro Machinery" lauksaimniecības tehnikas ražotāja CLAAS produktu grupas vadītājs Jānis Cers ir vairākkārtējs LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes (ESAF) absolvents, kurš savulaik studijas LLU pametis, lai vēlāk, sievas mudināts, atsāktu studēt, šoreiz gan profesionālā bakalaura studiju programmā "Komercdarbība un uzņēmumu vadība" un pēc tam nolēmis, ka iesāktais jāturpina profesionālā maģistra studiju programmā "Uzņēmējdarbības vadība".

Par studijām LLU Jānis ir gandarīts, atklājot, ka to laikā spēja novērtēt, kā iegūtās teorētiskās zināšanas lieliski noder praksē, tādējādi ir interesanti salīdzināt jau iegūto dzīves un darba pieredzi ar zinātniski apliecinātiem faktiem. Taču šis laiks nebūt nav bijis viegls. Vispirms studijas nepilna laika bakalaura studiju programmā, bet pēc tam maģistrantūrā, kur nodarbības notikušas piektdienās un sestdienās. Tomēr Jānis ir apņēmības pilns un jebkurai lietai pievēršas ar 100% atdevi. Studējot un strādājot vienlaicīgi, Jānis pat bija aizmirsis, kas ir nedēļas nogales un brīvi darba dienu vakari.

Par studijām viņš stāsta: "Lielākā atklāsme studiju laikā, kas ir jāpatur prātā, ir pacietība un disciplīna. Jā, vienmēr būs lietas, kas jau ir mācītas, līdz ar to tās nav tik saistošas, taču būs arī lietas, kas ir kā zobu sāpes, bet tās ir jāiztur. Nepieciešams skatīties kontekstā ar augstāk izvirzīto mērķi – studiju sekmīga pabeigšana. Uzsveru “sekmīga”, jo ķeksītis manās acīs nav godīgi ne pret pasniedzēju, ne pret kursa biedriem." Tāpat absolvents ir pārliecināts, ka studijas var salīdzināt ar lielveikalu, kurā iespējams nopirkt praktiski visu, taču ne katru dienu šis “praktiski viss” ir vajadzīgs, tāpēc arī studējot tiek iegūta izpratne un iemaņas likt lietā zināšanas tad, kad tās ir nepieciešamas.

Kopš 2000. gada Jānis strādā SIA "Kesko Agro", kas vēlāk mainīja nosaukumu uz SIA "Konekesko Latvija", bet no šī gada tas ir kļuvis par daļu no Dānijas lauksaimnieku kooperatīvam Danish Agro piederošā uzņēmuma SIA "Baltic Agro Machinery". Darbu uzņēmumā absolvents uzsāka kā lauksaimniecības tehnikas servisa vadītājs un nu jau 11 gadus ir vācu lauksaimniecības tehnikas ražotāja CLAAS produktu grupas vadītājs. Jānis ir kā saikne starp ražotāju un importētāja uzņēmumu valstī, un viņa darba pienākumos ietilpst plašs spektrs: sākot ar produktu apgūšanu, tirgus situācijas analīzi un tirdzniecības organizēšanu, darbinieku un klientu apmācību, beidzot ar praktiskajām demonstrācijām pie klientiem un mārketinga aktivitātēm, kā arī komunikāciju sociālajos tīklos. Viņa darbs ir dinamisks un par rutīnu neesot jāuztraucas.

"Esmu daudz domājis, no kurienes manī ir īpašības, kas ir ļāvušas atrasties tur, kur esmu tagad. Noteikti tas ir klikšķis par attieksmi, motivācija darīt lietas pareizi, izvirzīt reālistiskus mērķus, apzināties savas spējas, būt godīgam un atbildīgam. Ļoti augstu vērtēju sekmīgu komandas darbu un man ir kritiski svarīgi, kādi cilvēki ir man apkārt. Šajā ziņā varu būt pateicīgs, ka man vienmēr ir bijusi iespēja būt kopā ar cilvēkiem, ar kuriem esmu bijis spēcīgas un profesionālas komandas daļa. Tāpat tas izskaidro to, ka mana darba pieredze ir ļoti pastāvīga un ar daudzu gadu skaitu rakstāma vienā uzņēmumā," stāsta Jānis.

Topošajiem LLU studentiem viņš iesaka, pirmkārt, saprast, kas katram patīk, jo studijas saistošā nozarē ilgtermiņā sniegs gandarījumu, ko ne vienmēr var izteikt materiāli. Otrkārt, Jānis ir pārliecināts, ka svarīgi ir būt komandas spēlētājiem un dot līdzcilvēkiem iespēju, jo nekad nav zināms, kur un kādos apstākļos būs iespēja satikt savus bijušos studiju biedrus pēc absolvēšanas. “Nepārstājiet mēģināt! Mana pieredze rāda, ka visam ir savs laiks. Dažas lietas vienkārši notiek tad, kad tām ir pienācis savs laiks," atzīst Jānis.

Pievienots 12/06/2020