Pārlekt uz galveno saturu

LLU absolvente Elīza Ilze Malceniece: "Augstākā izglītība lauksaimniecībā sniedz skatījumu uz nozari kopumā"

LLU absolvente Elīza Ilze Malceniece: "Augstākā izglītība lauksaimniecībā sniedz skatījumu uz nozari kopumā"

Elīza Ilze Malceniece šogad ar izcilību absolvēja LLU Lauksaimniecības fakultātes profesionālo bakalaura studiju programmu "Lauksaimniecība" un ir vienīgā no savas fakultātes, kura ieguva diplomu ar izcilību, studiju laikā uzrādot vidējo atzīmi 9,4 balles. Turklāt bakalaura darbu izstrādāja par krāsaino burkānu ražu un tās kvalitāti ZS "Bračas". 

Absolvente ir no Allažu pagasta un kā pati min, tad no viņas dzimtās puses nāk spēcīgi ļaudis ar savu viedokli. Elīza pamatskolas gadus aizvadīja Allažu pamatskolā, savukārt vidējo izglītību ieguva Siguldas Valsts ģimnāzijā. Par skolas laiku jaunā speciāliste atceras: "Pateicība manām bioloģijas skolotājām, bet īpaši Vairai Siliņai par motivēšanu mācīties bioloģiju padziļināti, kas ir viens no iemesliem, kāpēc man ir dota prasme salīdzinoši viegli izprast dzīvības procesus. Tas ir nenovērtējami! Sirsnīgs paldies arī visiem dedzīgajiem agronomiem, kuri mani ir iedvesmojoši un netieši motivējuši izvēlēties šo brīnišķīgo, kā arī darbīgo profesiju."

Jau skolas laikā Elīza pastiprinātu interesi izrādīja par bioloģiju, it īpaši par augu tēmām. Absolvente jau bērnība šķirstīja augu noteicējus un vēlējās atrast pēc iespējas vairāk retākus augus, tādēļ par universitātes izvēli viņa jau skaidri zināja. “LLU ir vienīgā augstākās izglītības iestāde, kurā iespējams studēt agronomu profesiju. Mani vecāki un vecvecāki arī ir agronomi ar augstāko izglītību – tas iedvesmo. Manī vienmēr ir bijis spīts un vēlme pierādīt, ka, darbojoties laukos, iespējams būt priviliģētam, inteliģentam un laimīgam cilvēkam," stāsta Elīza. Tāpat viņa atceras: "Pēc Siguldas Valsts ģimnāzijas absolvēšanas bija tādi cilvēki, kuri bija neizpratnē par manu izvēli, jo studēt lauksaimniecību viņiem nešķita prestiža profesija, kam es pilnībā nepiekrītu." Tāpat par savu izvēli viņa turpina: "Es esmu šajā nozarē kopš dzimšanas, kāpēc gan man nelietot un nepilnveidot dāvanu, kas man dota? Manuprāt, tas ir ieguvums – ieguldīt biznesā, īpašumos un cilvēkos. Protams, ir teiciens, "kas neriskē, tas nevinnē", bet šis ir risks ar pārliecību."

Savukārt, lai iegūtu augstākās izglītības diplomu, Elīza izstrādāja noslēguma darbu par tēmu "Krāsaino burkānu raža un tās kvalitāte ZS "Bračas". Viņa izpētīja deviņas burkānu šķirnes, kurām sakņu krāsa ir balta, dzeltena, sarkana un violeta. Viena no viņas izvēlētajām šķirnēm pat bija violetā krāsā, bet saknes serde - dzeltena. Elīza vienmēr dara darbu tā, lai rezultātā būtu praktisks ieguvums, līdz ar to viņai izdevās piemeklēt Latvijas laikspastākļiem piemērotākās burkānu šķirnes, kurām piemīt vislabākās garšas īpašības un tās atbilstu produktu prasībām – burkānu fasēšanai 1 kilograma maisiņos. Pie šādas noslēguma tēmas viņa nonāca vienkārša iemesla dēļ, jo ZS "Bračas" ir viņas ģimenes dārzeņu saimniecība. "Man vienmēr apkārt bija cilvēki, kuriem vaicāt pēc padoma, piemēram, darba vadītāja Mg. agr. Irina Sivicka, saimniecības pārvaldnieks Māris Malcenieks un manas prakses vadītāja no Dienvidāfrikas Anita Brauna (Anita Browne). Protams, lai izstrādātu interesantu pētījumi, ir jāiegulda darbs. Manā prombūtnes laikā saimniecībā par izmēģinājumiem un to monitoringu rūpējās mani ģimenes locekļi, kā arī saimniecības darbinieki. Varu teikt, ka man ir ļoti paveicies," atklāj Elīza.

Atceroties studiju laiku, Elīza ir pārliecināta, ka izmantojusi visas sniegtās iespējas. "Esmu priecīga, ka esmu iepazinusies ar daudziem brīnišķīgiem cilvēkiem gan darbojoties Lauksaimniecības fakultātes Studējošo pašpārvaldē, gan TDA "Kalve". Man bija lieliski kursabiedri un dārzkopības grupas biedri ar kuriem lieliski pavadīts laiks gan ikdienas rutīnā, gan piedzīvojumos. Turklāt, uzsākot studijas Jelgavā, iesaistījos arī Latvijas Jauno zemnieku klubā, kas sniedza man iespēja satikt līdzīgi domājošus cilvēkus un tapt bagātākai," tā Elīza. Bet visspilgtāk atmiņā Elīzai palicis prakses laiks, kad trīs mēnešus viņa pavadīja Francijas dienvidos, strādājot dārzeņu sēklu selekcijas un tirdzniecības uzņēmumā "Sakata Vegetables Europe" izmēģinājumu stacijā, kā arī pusotru mēnesi pavadot Dienvidāfrikā, kur viņa ieguva nenovērtējamu pieredzi 800 hektāru lielā burkānu saimniecībā "Greenway farms". "Domāju, ka šī prakses pieredze ir unikāla un es pateicos, ka man tika dota šāda iespēja," piebilst absolvente.

Elīza augstu novērtē zināšanas, ko ieguvusi studiju laikā. "Izglītība lauksaimniecībā sniedz skatījumu uz nozari kopumā, kas ir būtiski. Un, lai cik augstprātīgi tas skanētu, lauksaimniecības nozarē ir atšķirība starp cilvēkiem ar un bez izglītības. To var redzēt jau no pirmā izteiktā vai uzrakstītā teikuma. Protams, pieredze sniedz daudz, bet ir labi uzsākt darboties ar zināmu pamatu, jo visa pamatā ir zināšanas," pārliecināta jaunā speciāliste. Tāpat viņa ir pārliecināta, ka priekšstatu par nozari kopumā viņa ieguva tieši pēdējo četru gadu laikā, kad studēja LLU. "Domāju, ja būtu izvēlējusies studēt kādā citā universitātē, man nebūtu šī kopskata un redzējuma, un, ja es vēlētos atgriezties lauksaimniecības nozarē, tas būtu grūti," tā absolvente.

Absolventi iedvesmojis kāds izcils 21. gs. agronoms Guntis Gulbis, kurš reiz teicis: "Brīnumlīdzekļu nav. Ir tikai rūpīgs, sistemātisks darbs un zināšanas, kas nodrošina brīnumainus rezultātus." Studiju laikā Elīzas mērķis nekad nav bijis iegūt izcilības jeb "sarkano" diplomu, bet viņa vienmēr darījusi savu darbu pēc vislabākās sirdsapziņas. "Tas ir gods saņemt izcilības diplomu, bet tas nav pašmērķis. Nekad neesmu domājusi, ka mērķis ir "sarkanais" diploms vai augstākais vērtējums, bet es vienmēr izdaru darbu līdz galam arī brīdī, ja tas šķiet grūti. Nav nozīme "sēdēt" lekcijās, laboratorijas darbos vai kopmītnēs, ja saturā neiedziļinās un ar to nestrādā," pārliecībā Elīza. 

Uzsākot studiju gaitas, Elīza jau no paša sākuma uzrādījusi augstus un teicamus sasniegumus, tādējādi viņa saņēma Valsts finansēto stipendiju, kā arī piebilst: "Paldies LLU Attīstības fondam, Artūra un Ērikas Gerhardu stipendijas administratoriem Ingunai un Pēterim Ozoliem, kā arī Latvijas valstij, jo stipendija ir dāvana. Tas ir dzinulis turpināt un attīstīties, jo jūtu atbildību pret cilvēkiem, kuri manī ir investējuši savu naudu, laiku, resursus, kontaktus un pieredzi. Esmu pārliecināta, ka stipendija ir atbalsts, kuru izmantot, lai veltītu vairāk laiku studijām."

Nākotnē jaunā speciāliste plāno iegūt arī maģistra grādu, bet, runājot par tuvākiem plāniem, Elīza viennozīmīgi vēlas turpināt aktīvi darboties lauksaimniecības nozarē, jo tā ikdienā sniedz ne tikai jaunus izaicinājumus un zināšanas, bet arī padara katru dienu citādāku. "Nereti mūsu plāni vienas minūtes laikā var mainīties par 180 grādiem, tāpēc labāk neaizrauties ar specifiskiem plāniem," apgalvo Elīza. 

Pievienots 14/07/2020