Pārlekt uz galveno saturu

Studijas, darbs un bērnu audzināšana: mežzinātnes absolventes pieredze

Studijas, darbs un bērnu audzināšana: mežzinātnes absolventes pieredze

Gundega Januša ir LLU Meža fakultātes (MF) studiju programmas "Mežinženieris" absolvente. Gundega, būdama jaunā māmiņa, izlēma par labu nepilna laika studijām un, apvienojot mammas pienākumus, studijas un pilna laika darbu, 2019. gadā veiksmīgi ieguva inženierzinātņu grādu mežzinātnē.

Par studijām Meža fakultātē Gundega zināja jau bērnībā, jo viņas tētis visu dzīvi saistīts ar mežu un Gundegai jau mazotnē iemācīja darba mīlestību un mīlestību pret mežu. Turklāt mežs viņu aizrauj un dabas klātbūtne ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa.

Taču viņas ceļš fakultātē izveidojās nedaudz savādāk, nekā vairumam studentu, jo studijas nācās apvienot divu bērnu ienākšanu ģimenē: "Pirmajā kursā sāku studēt jau ar lielu punci, jo decembrī piedzima bērniņš. Bija grūti aprast, ka studiju laikā jādzīvo studentu viesnīcā. Pavasara semestris bija izaicinošs, jo mazais bija dažus mēnešus vecs, taču paldies jāsaka ģimenei un draugiem. Es neko nekavēju studijās, vienmēr visur biju, kas saplānots. Kad 3. kursā piedzima otrs bērns, sistēma bija izveidota, bija vienkāršāk, taču grūtākais bija divi mazu bērniņu atstāšana kādai no omām. Pateicoties tam, ka bija tik atbalstoši radi, vecāki un dzīvesbiedrs, nebija ne vainas, tā kā neklātienes studijas ir ļoti piemērotas ģimenes dibināšanai un izglītības iegūšanai."

Šobrīd Gundega strādā kooperatīvā sabiedrībā "Mežsaimnieks", kurā darba gaitas uzsāka studiju prakses laikā, būdama lietvede, taču pakāpeniski Gundegai tika piedāvāta loģistikas speciālista pozīcija, kā arī iespēja kļūt par konsultanti.

Absolvente par savu darba ikdienu stāsta: "Loģistikas speciālista un konsultanta darbs sniedz man ideālo kombināciju. Izaicinājumi manā darbā ir visur – gan loģistikā, gan konsultēšanā. Loģistikas ikdiena ietver komunicēšanu ar kravas pārvadātājiem, arī dokumentāciju. Papildu tam Kurzemes reģionā plānoju arī realizāciju. Konsultanta darbs ietver tikšanās ar klientiem, došanos uz mežu, plānošanu, ko ar mežu klients vēlas darīt. Pēc konsultācijas sagatavoju visu dokumentāciju, un tad sākas mežizstrādes darba koordinācija un seko mans loģistikas darbs. Tāpēc uzskatu, ka man ir ideāla kombinācija darbā, jo ir process no sākuma līdz galam. Mēs esam uzņēmums, kas strādā no stāda līdz stādam, strādājam pa visu Latviju, piedāvājam konsultācijas, esam pretimnākoši, apjukušiem un arī zinošiem īpašniekiem palīdzam realizēt mežu un izdarām to pēc labākā godaprāta, lai ikviens būtu apmierināts."

Atminoties studiju laiku, G. Januša atzīst, ka lielākos izaicinājumus sagādāja studiju kursi, kuros bija jāapgūst latīniskie augu nosaukumi, esot pat sēdēts fakultātē līdz plkst. 23.00 vēlā vakarā. Turklāt pēc tam šie augi bija arī jāievāc, taču absolvente uzsver, ka visam tikusi pāri, jo nav jau bijusi cita iespēja. Arī bakalaura darba rakstīšana sagādājusi ne mazums izaicinājumu. Kopumā studiju procesā viņai paticis viss, jo tas bijis samērā sarežģīti un arī vērtīgi, līdz ar to iegūtās zināšanas ir neatsveramas. Turklāt ar studiju biedriem izveidotas labas, draudzīgas attiecības.

"Es šobrīd strādāju vislabākajā vietā, kur vien varu strādāt, te ir viss, kas man patīk, es varu apvienot darbu ar ģimeni. Mans nākotnes plāns un vēlme ir izaugt šajā darbavietā. Plāns ir arī studēt maģistrantūrā, taču tam vēl ir jāsaņemas. Skatīšos, ko dzīve rādīs un kur ceļi vedīs, pagaidām esmu apmierināta ar to, kur esmu," par saviem nākotnes plāniem LLU absolvente ir lakoniska.

Topošajiem studentiem Gundega rekomendē: "Es iesaku izvēlēties studijas meža nozarē, jo meži ir tā profesija, kur vienmēr varēs atrast darbu, kur būsi pieprasīts darba tirgū un tas ir lēmums, ko nekad nenožēlotu. Pašreizējiem studentiem, kuriem šķiet, ka ir par grūtu, iesaku nepadoties, jo visi šķēršļi ir pārvarami. Izejot tam cauri, būsi daudz spēcīgāks, gudrāks un iegūsi daudz ko labu un patīkamu. Es arī vairākkārt domāju, ka metīšu mieru, taču cīnījos līdz galam, saņēmos un galarezultātā uz mani darba tirgū skatās citādāk. Esmu Meža fakultātes patriote."

Pievienots 10/05/2021