Pārlekt uz galveno saturu

Ziedputekšņu kalte

Ziedputekšņu kalte

PRODUKTS

Ziedputekšņu kalte, kas izstrādāta LLU Mehānikas institūtā, paredzēta ziedputekšņu un citu dabas produktu kaltēšanai zemā temperatūrā, kas nodrošina bioloģiski aktīvo vielu saglabāšanos produktos. Kaltes būtiskā priekšrocība ir neliels enerģijas patēriņš kaltēšanas procesā.

IDEJA

Lai iegūtu kvalitatīvus ziedputekšņus, tos, pēc izņemšanas no savācējiem, nepieciešams īsā laikā izkaltēt, lai nesāktos mitro putekšņu bojāšanās. Kaltēšana jāveic temperatūrā, kas nepārsniedz 45 ºC. Lai nodrošinātu efektīvu kaltēšanas procesa norisi, nepieciešams sasildīt lielu daudzumu gaisa, patērējot lielu enerģijas daudzumu.

Enerģijas patēriņa ievērojama samazināšana panākta, izmantojot sasildīto gaisu vairākkārt. Rezultātā izveidota kalte, kā enerģijas patēriņš ir 5 – 8 reizes mazāks par līdzīga ražīguma klasiskas konstrukcijas kalšu enerģijas patēriņu.

SADARBĪBA

Kaltes izmēģināšana veikta sadarbība ar biškopi Dzintaru Ozoliņu, kurš arī uzņēmās eksperimentālo modeļu izgatavošanu. Vairāku gadu laika optimizēta kaltes konstrukcija un izstrādāti dažādi komplektāciju varianti. Gala rezultāta ir izveidota kalte, kas nodrošina 50 – 100 bišu saimju drava saražoto ziedputekšņu izkaltēšanu.

REZULTĀTS

Šobrīd kaltes tiek izgatavotas pēc individuāla pasūtījuma, ievērojot pasūtītāja vēlmes attiecībā uz konstrukciju materiāliem un temperatūras regulēšanas sistēmu. Kopumā izgatavotas aptuveni 120 kaltes, kas strādā daudzās Latvijas dravās. Vairākas kaltes ir izgatavotas arī Lietuvas biškopju vajadzībām. Kaltes izmēri ir pieskaņoti stropa rāmīšu izmēriem, lai ziemas perioda kalti varētu izmantot uzglabāšanai. Kaltes temperatūras regulēšanas sistēma nodrošina arī medus dekristalizāciju. Kalti var izmantot arī tēju un citu produktu kaltēšanai.