Pārlekt uz galveno saturu

LLU augstu novērtēta starptautiskajā sociālo zinātņu reitingā

Oktobrī publiskots Times Higher Education Pasaules universitāšu reitings 2022 sociālo zinātņu jomā, kurā starp 870 pētniecībā aktīvām, pasaules labākajām universitātēm nosaukta LLU Jelgavā, kas starptautiskajā vidē zināma kā Latvia University of Life Sciences and Technologies. Kopējā reitingā iekļuvušās universitātes veido aptuveni 5% lielu īpatsvaru no visām augstākās izglītības iestādēm pasaulē.

Sociālo zinātņu reitings ir daļa no kopējā Times Higher Education universitāšu reitinga, kura rezultāti tika publiskoti septembrī. Sociālajās zinātnēs vērtētas augstākās izglītības un pētniecības iestādes, kuru darbības virzieni saistīti ar komunikācijas un mediju studijām, politiku un starptautiskajām studijām, socioloģiju un ģeogrāfiju. Vadošās vietas sociālo zinātņu 2022. gada reitingā ieņem Oksfordas universitāte, Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts un Stenfordas universitāte. Taču kopumā reitinga kvalitātes prasībām atbilstošas ir 870 augstākās izglītības un pētniecības iestādes no visas pasaules. Šogad tajā iekļuvušas par 79 iestādēm vairāk, nekā pērn.

LLU reitingā jau trešo gadu ieguvusi pozīciju grupā 601+. Lai gan reitingā iekļuvušo augstskolu skaits ir palielinājies un konkurence kļuvusi sīvāka, LLU izdevies saglabāt savas pozīcijas.  Visaugstākie rezultāti sasniegti kritērijos “Pētniecība” un “Zināšanu pārnese”.

Sociālo zinātņu virziens ir viens no trijiem studiju un zinātnes virzieniem LLU, līdztekus inženierzinātnēm un biozinātnēm.  Sociālajās zinātnēs studijas galvenokārt īsteno LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte, piedāvājot iegūt augstāko izglītību gan socioloģijā, gan ekonomikā un vadībā, kā arī īstenojot starpdisciplinārus pētījumus. Aizvadītajā gadā notikušajā starptautiskajā zinātnisko institūciju izvērtēšanā LLU sociālo zinātņu bloks ieguvis vienus no visaugstākajiem rezultātiem Latvijā savā zinātņu nozarē.

Times Higher Education reitingā tiek vērtētas pētniecībā aktīvas universitātes no visas pasaules, izmantojot vairākus kritērijus piecos darbības virzienos: studijas (studiju vide), zinātne (apjoms, ienākumi, reputācija), citējamība (zinātnes ietekme), starptautiskais profils (mācībspēki, studenti, pētījumi) un ienākumi no nozares (zināšanu pārnese). Ar kritēriju palīdzību tiek mērīti universitāšu sasniegumi un reitingā iekļautas tikai pasaulē labākās universitātes, turklāt tematiskajos reitingos tiek izmantoti kopējā reitinga dati, klasificējot tos pa dažādām zinātņu nozarēm.

Jau iepriekš ziņots, ka kopējā Times Higher Education reitingā 2022 LLU ieguvusi vietu 1201+ grupā. Savukārt inžnierzinātņu un tehnoloģiju nozarē iegūta vieta 1001+ grupā, bet dzīvības zinātņu nozarē 801+ grupā.

 

Pievienots 13/10/2021