Pārlekt uz galveno saturu

LLU Mācību un pētījumu saimniecībā “Vecauce” atklās Baltijā unikālas jaunlopu novietnes

31. oktobrī plkst. 14.00 LLU Mācību un pētījumu saimniecībā “Vecauce” atklās divas jaunas jaunlopu un teļu novietnes, kas papildinās slaucamo govju kompleksu “Līgotnes”. Tās ir unikālas Baltijas valstīs, jo ēku būvniecībā izmantotas arkveida konstrukcijas, kuras netiek balstītas no ēkas iekšpuses un tās klāj gaismu caurlaidīgs jumta segums, kas būtiski uzlabos ēkās mītošo lauksaimniecības dzīvnieku labturību.

Līdz šim Līgotnēs atradās slaucamo govju ganāmpulka novietne, kas uzbūvēta 2007. gadā un kurā tiek turētas aptuveni 500 slaucamās govis. Tagad šo kompleksu papildinās divas jaunas novietnes, no kurām vienā paredzētas 270 vietas teļiem, bet otrā ir 256 vietas grūsnām telēm. Saimniecības ganāmpulku piena lopkopībā veido Holšteinas melnraibās, Holšteinas sarkanraibās un Švices govis. Turpmāk Līgotnēs tiks koncentrēta visa saimniecības piena lopkopības nozares infrastruktūra, kas ir nozīmīgs papildinājums LLU studējošo apmācībām.

Gaismu caurlaidīga jumta seguma un arkveida konstrukciju izmantošanas prakse lopu novietnēs līdz šim Latvijā nav īstenota, un saimniecības “Vecauce” jaunās novietnes ir inovācija ne tikai Latvijas, bet visas Baltijas mērogā.  Projekta ideja savulaik radusies Amerikas Savienotajās valstīs. Līdzīgas konstrukcijas novietnes šobrīd tiek izmantotas arī Kanādā, Japānā, Vācijā un Austrijā. Vecaucē uzbūvētās nav tieša šādu ēku kopija, bet tās ir pielāgotas Latvijas un konkrētās saimniecības vajadzībām.

“Vairāk gaismas nenozīmē, ka jaunajās fermās ir vairāk lampu un mums būs nepieciešams lielāks daudzums energoresursu. Tieši pretēji – jumtā izmantotais materiāls ir gaismas caurlaidīgs, līdz ar to ēkā ir gaišāks, jo tajā ir izveidota labāka dabiskās dienas gaismas piekļuve, un īpašs papildus apgaismojums nebūs nepieciešams. Turklāt jumta pārklājumam ir 20 gadu ekspluatācijas garantija,” par novietņu priekšrocību stāsta saimniecības vadītājs Indulis Ieviņš.

Viņš atklāj, ka inovatīvais jumta segums nav vienīgais saimniecības ieguvums. Jaunajās novietnēs barības galdi izvietoti tā, lai tiem varētu vienlaicīgi piekļūt visi teļi un jaunlopi, tādējādi novērsts risks, ka kāda ganāmpulka daļa varētu uzņemt nepietiekamu barības daudzumu.

Līdz ar novietnēm Līgotnēs un to tuvumā ir izbūvētas arī pakaišu kūtsmēslu un šķidrmēslu krātuves. Papildus modernizēta infrastruktūra visā teritorijā, tostarp piebraucamie ceļi.

Novietņu izbūvē ieguldīti EUR 2,5 milj., bet šķidro kūtsmēslu krātuves izbūvē, kas atrodas lauka bloku vidū, ieguldīti EUR 264 tūkst. Būvdarbi finansēti ar daļēju Lauku atbalsta dienesta atbalstu projekta “ Šķidrmēslu krātuves 1. kārta, jaunlopu mītne, teļu mītne un pakaišu kūtsmēslu krātuve” (nr. 17-06-A00401-001382) ietvaros. Būvdarbus atbilstoši iepirkuma procedūrai veica SIA “RRP”. Ēku būvniecība tika sākta 2018. gada rudenī un šobrīd tā jau ir pilnībā pabeigta, un ēkas tiek izmantotas teļu un jaunlopu turēšanai.

Mācību un pētījumu saimniecība “Vecauce” ir daudznozaru saimniecība, kas dibināta 1921. gadā. Tās mērķis ir saglabājies nemainīgs kopš tās dibināšanas - īstenot Latvijas Lauksaimniecības universitātes  studējošo apmācību, nodrošinot tajā ilgtspējīgas saimniekošanas praksi. Saimniecībā ir pārstāvētas vairākas lauksaimniecības un ar to saistītās nozares: piena un gaļas lopkopība, biškopība ar 40 bišu saimēm, biogāzes ražošana un koģenerācija, kurā notiek šķidro kūtsmēslu un barības pārpalikumu pārstrāde, laukkopība, sēklkopība, augļkopība ar ābeļu, bumbieru, skābo ķiršu, plūmju, rudens aveņu, zemeņu un krūmcidoniju stādījumiem, lauku izmēģinājumi, mežizstrāde, kokapstrāde un galdniecība, komunālā saimniecība, kas piegādā siltumenerģiju Auces pilsētai, ēdināšanas pakalpojumi, tūrisms un viesmīlības pakalpojumi. Kā viens no Vecauces darbības virzieniem lopkopībā ir arī Latvijas Brūnās govs genofonda saglabāšana un atjaunošana.

Pievienots 28/10/2019