Pārlekt uz galveno saturu

Pētījumā analizē Eiropā pieejamās alternatīvās nezāļu ierobežošanas metodes un aicina sabiedrību piedalīties aptaujā

Attēla autors: No LLU arhīva

Herbicīdu lietošanu lauksaimniecības praksē aizvien vairāk ierobežo tādas problēmas kā herbicīdu rezistence, jaunu aktīvo vielu trūkums, stingrāku regulatīvo normu ieviešana, sabiedrības negatīvā attieksme, kā arī vides un cilvēka veselības aspekti. Iepriekš minētie ierobežojošie faktori rosina lauksaimniekus Latvijā un arī citās Eiropas valstīs aizvien vairāk izvēlēties alternatīvās nezāļu ierobežošanas metodes, tai skaitā arī bioloģiskās. Apvāršņa projekts OPER8, kurā piedalās partneri no sešām Eiropas Savienības valstīm un Lielbritānijas ir izstrādāts, lai veicinātu informācijas izplatīšanu lauksaimnieku vidū par Eiropā pieejamām alternatīvajām nezāļu ierobežošanas metodēm un to efektivitāti. 

Herbicīdi ir otrā vispārdotākā augu aizsardzības līdzekļu grupa ES. Lai gan tiek ieviesti dažādi pasākumi herbicīdu kaitīguma mazināšanai (stingrākas likumdošanas normas, regulārs monitorings u.tml.), tomēr pilnībā novērst herbicīdu negatīvo ietekmi uz vidi, bioloģisko daudzveidību un cilvēku veselību nav iespējams. Pieejamo herbicīdu darbīgo vielu skaits aizvien samazinās līdz ar stingrākām likumdošanas prasībām, kā arī aizvien biežāk tiek novērota dažādu nezāļu sugu izturība/rezistence pret herbicīdiem. Alternatīvas nezāļu ierobežošanas metodes jau šobrīd tiek plaši izmantotas pasaulē un ir pierādījušas savu efektivitāti ilgtspējīgas lauksaimniecības stratēģijas kontekstā, tomēr daudzi lauksaimnieki aizvien neizrāda pietiekamu interesi par šādiem risinājumiem, jo uzskata, ka tie ir nepietiekami efektīvi, sarežģīti vai saistīti ar lielām izmaksām.

OPER8 ir Apvārsnis 2021 ES projekts, ar realizācijas termiņu trīs gadi. OPER8 projektu vada Atēnu Lauksaimniecības universitāte kopā ar 9 partneriem no 7 valstīm. Projekta ietvaros tiks izveidots jauns ES mēroga tīkls ar nolūku veicināt alternatīvo nezāļu ierobežošanas risinājumu ieviešanu lauksaimniecības praksē. Paredzēts informēt, demonstrēt un popularizēt alternatīvus nezāļu ierobežošanas risinājumus lauksaimniekiem u. c. lauksaimniecības nozares pārstāvjiem.

OPER8 projekts ir balstīts uz astoņiem inovatīviem nezāļu ierobežošanas risinājumiem ES līmenī. Latvijā, AAZI "Agrihorts” veiksmīgi realizēja projektu - “Robotizētas nezāļu ierobežošanas iekārtas izveide” ar mērķi izstrādāt nezāļu ierobežošanas iekārtu, kas spēj autonomi pārvietoties pa lauku, identificēt nezāles un atšķirt tās no kultūraugiem, kā arī izmantojot augstas enerģijas lāzera vai precīzi pozicionēta mehāniskā agregāta palīdzību, iznīcināt nezāles vai būtiski traucēt to turpmāko augšanu.

Esi aktīvs! Piedalies aptaujā, kā mērķis ir apkopot informāciju par šobrīd izmantotajām nezāļu ierobežošanas metodēm, problēmām ar kurām saskaras lauksaimnieki un iespējamiem alternatīvajiem nezāļu ierobežošanas risinājumiem!

OPER8 aptauja ir paredzēta lauksaimniekiem, konsultantiem, lauksaimniecības nozares pētniekiem, ar lauksaimniecību saistītiem valsts institūciju pārstāvjiem un NVO, lauksaimniecības pakalpojumu, tehnikas, izejvielu un iekārtu industrijas pārstāvjiem.

Aptauja pieejama, izmantojot šo saiti. 

Jautājumu gadījumā lūgums sazināties e-pastā: inga@zemniekusaeima.lv.

Projekts OPER8 ir līdzfinansēts no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Horizon saskaņā ar granta līgumu No. 101060591.

Vairāk informācijas: https://www.oper-8.eu/

Pievienots 20/02/2023