Pārlekt uz galveno saturu

Nacionālajā gēnu bankā uzkrātā Latvijas vietējo apdraudēto dzīvnieku šķirņu bioloģiskā materiāla gēnu bankas papildināšana un izpēte (S360)

Projekta numurs
19-00-SOINV05-000027
Struktūrvienības kods
S360
Mērķis

Veikt Gēnu bankā esošā vietējo apdraudēto šķirņu bioloģiskā materiāla kvalitatīvu inventerizāciju, turpināt gēnu bankas papildināšanu ar jauno vaislas dzīvnieku bioloģisko materiālu un veikt tā izpēti.

Mājdzīvnieku ģenētisko resursu politikas plānošana Latvijā aizsākās 1995. gadā, kad  Saeima pieņēma likumu “Par 1992. gada 5. jūnija Riodežaneiro Konvencijas par bioloģisko daudzveidību”, stāšanos spēkā. Konvencijas preambulā teikts, ka, apzinoties bioloģiskās daudzveidības patieso vērtību, dzīvās dabas un tās sastāvdaļu ekoloģisko, ģenētisko, sabiedrisko, saimniecisko, zinātnisko, izglītojošo, kultūras, atpūtas un estētisko vērtību, līgumslēdzējas puses apņemas saglabāt bioloģisko daudzveidību un ilgtspējīgi izmantot dzīvo dabu mūsdienu un nākamo paaudžu labklājībai.

Latvija iesaistījās lauksaimniecības dzīvnieku (govju, cūku, aitu, kazu un zirgu) sugu ģenētiskās daudzveidības saglabāšanas programmā. Dzīvnieku audzētāju organizācijas 2004. gadā izstrādāja ģenētisko resursu dzīvnieku saglabāšanas un selekcijas programmas, uz kuru pamata dzīvnieku audzētāji veic vietējo šķirņu saglabāšanu. Pateicoties tam, ka 2006. gadā ar Zemkopības ministrijas atbalstu Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Lauksaimniecības fakultātē (LF) tika izveidota Molekulārās ģenētikas pētījumu laboratorija, bija iespējams sākt saglābāt arī ģenētisko resursu programmās iekļauto dzīvnieku bioloģisko materiālu. Bioloģiskā materiāla vākšana un tā ģenētiskā izpēte sākās 2007. un 2008. gadā, kad Zemkopības ministrijā tika atbalstīts projekts “Lauksaimniecībā izmantojamo dzīvnieku ģenētisko resursu izvērtēšana un to raksturojošo gēnu izpēte ar molekulārām metodēm”. No 2009. līdz 2012. gadam ar Latvijas Zinātnes padomes finansiālu atbalstu tika realizēts projekts „Biotehnoloģijas metodes Latvijā audzējamo šķirņu govju piena proteīna gēnu polimorfisma novērtēšanā un proteīna gēnu ietekme uz govju produktivitāti”, kura ietvaros tika papildināts Molekulārās ģenētikas laboratorijā esošais ģenētisko resursu dzīvnieku bioloģiskais materiāls (asins paraugi un DNS) un uzsākti pētījumi par piena proteīna gēnu polimorfismu Latvijas vietējās govju šķirnēs (Latvijas brūnā un Latvijas zilā šķirne). Latvijas vietējo govju un cūku (Latvijas baltā šķirne) bioloģiskais materiāls laboratorijā (tagad LLU Biotehnoloģiju zinātniskā laboratorijā (LLU BZL)) tika papildināts no 2015. - 2017. gadam, kad tika īstenots Valsts pētījumu programmas “Lauksaimniecības resursi ilgtspējīgai kvalitatīvas un veselīgas pārtikas ražošanai Latvijā” 3. Aktivitātes projekts “Vietējās izcelsmes slaucamo govju un cūku saimnieciski nozīmīgo pazīmju ģenētiskā izpēte kvalitatīvu pārtikas produktu ražošanai un dabīgas izcelsmes barības sastāvdaļu izstrāde un pārbaude” (LOPKOPĪBA).

Pateicoties iepriekšminētajiem projektiem, kurus īstenoja LLU LF Agrobiotehnoloģijas institūta (kopš 2018. gada 1. septembra LLU Lauksaimniecības fakultātes, Dzīvnieku Zinātņu institūts) zinātnieki, LLU BZL Molekulāras bioloģijas un mikrobioloģijas nodaļā ir uzkrāts ģenētisko resursu dzīvnieku bioloģiskais materiāls (n=2142), kura skaitliskā inventarizācija noslēdzās 2018. gada novembrī.

Ģenētiskās daudzveidības saglabāšana joprojām ir aktuāla, jo 2015. gadā ANO Ģenerālā asamblejā pieņēma rezolūciju, definējot ilgtspējīgas attīstības programmu līdz 2030. gadam, saskaņā ar kuru līdz 2020. gadam paredzēts saglabāt sēklu, kultivētu augu un lauksaimniecības dzīvnieku un mājdzīvnieku un ar tiem saistītu savvaļas sugu ģenētisko daudzveidību.

LLU Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku Zinātņu institūta un LLU Biotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas Molekulāras bioloģijas un mikrobioloģijas nodaļas speciālisti arī turpmāk apņemas uzturēt, papildināt un pētīt lauksaimniecības dzīvnieku gēnu bankā esošos paraugus, kā prasīts Dzīvnieku audzēšanas un ciltsdarba likumā.

Plānotās aktivitātes un rezultāti

    1. darba uzdevumu veikšanas detalizēts izklāsts un laika grafiks:

Uzdevumi:

  1. Laboratorijā esošā bioloģiskā materiāla kvalitatīvā inventarizācija (veicot stikla stobriņu nomaiņu) un DNS izdalīšana no asins paraugiem.
  2. Bioloģiskā materiāla ievākšana no 2017. līdz 2020. gadā dzimušajiem vietējo apdraudēto šķirņu lauksaimniecības dzīvniekiem, sadarbojoties ar šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju biedrībām un nodrošinot bioloģiskā materiāla paraugu ievākšanu, no dažādu līniju un ģimeņu dzīvniekiem.
  3. Ievāktā bioloģiskā materiāla apstrāde, iekļaušana gēnu bankā, gēnu bankas datubāzes papildināšana.
  4. Ievāktā vietējo apdraudēto šķirņu dzīvnieku bioloģiskā materiāla izpēte.

 

Projekta izpildes laika grafiks 2019. gadā

Darba uzdevumi

Darba uzdevumu īstenošanas laiks (gada mēneši)

VI

VII

VIII

IX

X

XI

Laboratorijā esošā bioloģiskā materiāla kvalitatīvā inventarizācija (veicot stikla stobriņu nomaiņu) un DNS izdalīšana no asins paraugiem.

X

X

X

X

 

 

Bioloģiskā materiāla ievākšana no 2017. līdz 2020. gadā dzimušajiem vietējo apdraudēto šķirņu lauksaimniecības dzīvniekiem, sadarbojoties ar šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju biedrībām un nodrošinot bioloģiskā materiāla paraugu ievākšanu, no dažādu līniju un ģimeņu dzīvniekiem.

 

 

 

X

 

X

 

 Ievāktā bioloģiskā materiāla apstrāde, iekļaušana gēnu bankā, gēnu bankas datubāzes papildināšana.

 

 

 

 

X

X

X

Ievāktā vietējo apdraudēto šķirņu dzīvnieku bioloģiskā materiāla izpēte

 

 

 

 

X

X

Iestādes loma projektā
Projekta iesniedzējs
Projekta uzsākšanas datums
Projekta beigu datums
Projekta budžets

8 000.00 EUR

Projekta vadītājs
Daina Jonkus
Pievienots 18/01/2019