Pārlekt uz galveno saturu

Tradīcijas

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte - LBTU (iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte - LLU) vairāk nekā 150 darbības gadu laikā izkopusi bagātīgu tradīciju klāstu, kas saistītas gan ar dažādām studentu aktivitātēm, gan izsenām augstskolas paražām.

Līdz ar laikiem mainījušās tradīcijas, rodot vietu arī jaunām aktivitātēm. Šīs kultūras aktivitātes iemīļojuši gan studenti, gan darbinieki, un daudzas no tradīcijām atpazīst jelgavnieki un visas Latvijas iedzīvotāji. Universitātes kultūras tradīciju uzturētāji un veidotāji ir LBTU Studentu klubs, LBTU Studējošo pašpārvalde un pašdarbības kolektīvi.

Imatrikulācijas akts

ImatrikulācijaKatrs studiju gads Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē iesākas ar nozīmīgu augstskolas tradīciju - imatrikulācijas aktu -, kad pirmkursniekus svinīgi uzņem lielajā augstskolas studentu saimē. Jelgavas pils pagalmā jaunieši godina savu Alma mater, apliecinot, ka zināšanas cilvēkam ir vērtīgākā bagātība.

Skan studentu himna “Gaudeamus Igitur”, ar kuru pirmkursniekiem simboliski sākas pilntiesīga studentu dzīve Jelgavā.

Zinību pili kopš 1971. gada apvij pirmkursnieku pirmajā studiju dienā stādītie koki, atgādinot tagadējiem studentiem, ka zinību saknes ar katru gadu kļūst aizvien dziļākas un stiprākas. Zem koka saknēm guldītā kapsula ir attiecīgā laika liecība, un tajā vienmēr uzsvērts lepnums par savu augstskolu, apņemšanās labi mācīties, augstu turēt savas augstskolas godu un izteikta cerība, ka iestādītais koks aicinās kopā studiju biedru satikšanās reizēs.

Savukārt 2012. gadā studenti aizsāka jaunu tradīciju – Akadēmiskā ceļa bruģēšanu, turpinot nest iepriekšējo simbolisko vēstījumu. Ik gadu pils gājēju celiņā tiek guldīta 30x30 cm liela bruģakmens plāksne ar gada skaitli.

Azemitologa svētki

AzemitologsAr gandarījumu un gavilēm par pievienošanos lielākās reģionālās augstskolas studentu saimei vēl krāšņāki par rudens iekrāsotajiem koku galiem Jelgavas pils pagalmā 1. oktobrī sabirst astoņu LBTU fakultāšu studenti.

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte ir mūsu augstskola – mājas un sirds vieta, mūsu fakultātes, Jelgavas pils un pils parks, mūsu vislabākie, atsaucīgākie un sirsnīgākie studenti. Azemitologs ir svētki studentijai, studentiskai vienotībai, gudrībai, asprātībai un jautrībai.

Viņa ekselence, LBTU patrons, visu specialitāšu simbols Azemitologs pirmkursniekus pirmo reizi uzrunāja un lielajā studentu saimē ieskaitīja 1968. gadā, dibinot jaunu tradīciju – radīt piederības sajūtu, lepnumu, mīlestību un uzticību vietai, cilvēkiem un kopā radītām, veidotām un koptām tradīcijām. Svētkos fakultāšu jaunākie pārstāvji arī sacenšas Lielās, Mazās un veicināšanas balvas izcīņā.

 

 

Stafetes skrējiens "Lāpa"bilde

Iesākot patriotisma godināšanas mēneša pasākumus universitātē, katru gadu tiek organizēts stafetes skrējiens “Lāpa”. Šī ir vēsturiska tradīcija, ko 1971. gada 17. novembrī iedibināja LBTU mācībspēks Edvīns Feldmanis un mūsdienās turpina LBTU Sporta centrs ar sportiskākajiem un ātrākajiem studentiem. Stafetes ideja ir godināt universitātes un Latvijas patriotiskos cilvēkus.

Stafetes skrējiena distance sākas un noslēdzas Jelgavas pils pagalma vidū un veido apli ap Jelgavas pils Rietumu spārnu. Stafetes skrējienā katrs dalībnieks, turot rokā ieslēgtu gaismas lukturīti, veic vienu apli, ievērojot ar lentēm un konusiem iezīmēto distanci. Skrējēju starta secība: vīrietis – sieviete – vīrietis – sieviete – vīrietis. Iezīmētajā stafetes maiņas koridorā, nākamajam dalībniekam jānodod "stafetes lukturītis”. Komanda startē vienādu krāsu krekliņos.

Stafete "... pa Jelgavu kāds students klīst"

students

Pirmkursnieku skrējiens “... pa Jelgavu kāds students klīst” pirmo reizi tika organizēts 2013. gada 18. septembrī par godu LBTU 150 gadu jubilejai. Skrējienā piedalās visu fakultāšu pirmkursnieki, veidojot fakultāšu komandas. Katru fakultāti pārstāv trīs jaunieši un trīs jaunietes, kuri "studenta formā" – ar žaketi, lietussargu un grāmatu rokās - šķērso Mītavas tiltu no Pasta salas, finišējot pie skulptūras "Jelgavas students". Viens komandas dalībnieks stafetes laikā veic aptuveni 150 m garu stafetes posmu.

Skrējiena ideja veidota, iedvesmojoties no skulptūras "Jelgavas students", kas tika atklāta 2013. gada 2. septembrī Jelgavā pie Mītavas tilta. Tās tēlnieks Kārlis Īle atainojis studentu ar žaketi, lietussargu un grāmatu rokās. 2,25 metrus augstā skulptūra veidota no bronzas, tā sver aptuveni 450 kg. Tēlainais Jelgavas students iemūžināts, ejot pa peļķēm, kas veidotas no tērauda, bet pa lietussargu tek ūdens. Pats mākslinieks "Jelgavas studentam" devis vārdu Jēkabs Ceriņš. Studenta lietussarga rokturim ir īpašs spēks – jāievēlas vēlēšanās un jāpieskaras rokturim, tad tā piepildīsies.

 

 

Pateicības koncerts LBTU darbiniekiem

KoncertsPateicības koncerts ir LBTU Studējošo pašpārvaldes organizēts pasākums, kas veltīts universitātes darbiniekiem. Koncerts vieno studentu pašdarbības kolektīvus un piesaistītos māksliniekus, lai kopīgi pateiktu paldies universitātes darbiniekiem par veikto darbu un radītu vienotības sajūtu augstskolā

 

Ziemassvētku balle Jelgavas pilī

Ziemassvētku balleIk gadu decembrī LBTU Aulas durvis veras polonēzei, kurā vienojas mūsu augstskolas studenti, absolventi, mācībspēki, studentu korporācijas un viesi no visas Latvijas.

Prestižajā ballē Jelgavas pilī svinīgi un ar pietāti savīta pagātne un tagadne, un balles viesi, pils sveču gaismas un noslēpumainās romantikas apņemti, kļūst par galminiekiem - brīnišķi starojošām princesēm un galantiem prinčiem. Prieku košu sajūtu gammā šajā ballē bauda ap tūkstoš viesu.

Šajā naktī Jelgavas pilī saplūst tagadne ar senlaikiem, balles viesi var smelties spēku un iedvesmu rītdienai. Lielākā baroka stila pils Baltijā uz vienu brīnumainu nakti uzplaukst īstā spozmē.

Piesātinātos nakts notikumus pils trīs stāvos papildina balles dejas, koncerti, spēles, atrakcijas, laimes liešana, vairākas kafejnīcas un dažadas radošās darbnīcas.

Gada balva

Gada balva"Gada balva" ir LBTU Studējošo pašpārvaldes 2005. gadā dibināta tradīcija, kas godina un izceļ ar universitāti saistītas personas, struktūrvienības un notikumus, kas gada laikā devuši būtisku ieguldījumu universitātes un studējošo labā.

LBTU "Gada balvas" pasniegšanas ceremonija ir sirsnīgs pasākums, kas vieno studējošos un darbiniekus.

LBTU "Gada balvas" nominācijas:

  • "Gada palīgs"

  • "Gada dekāns/prodekāns"

  • "Gada iedvesmojošākais mācībspēks"

  • "Gada pašdarbības kolektīvs"

  • "Gada komendants/pārvaldnieks"

  • "Gada notikums"

  • "Gada struktūrvienība"

  • "Gada zinātnieks"

  • Gada students"

Uzņemšanas nakts

UzņemšanaPēdējā Vienotās uzņemšanas dienā tieši Jelgavas pilī tiek noslēgta jauno studentu uzņemšana Latvijas augstskolās - no pulksten 18 līdz 24 vidusskolēniem pēdējās stundas iespējams iesniegt dokumentus studijām.

Pasākuma laikā jauniešiem ir iespēja klausīties ikgadējā Studentu folkfestivāla zvaigznes, iesaistīties studentiskās izklaidēs un piedalīties citās aktivitātēs. Dodoties mājās no pasākuma, var vērot izgaismotās Jelgavas pils dienvidu un rietumu fasādes, kas Baltijas lielākajai baroka pērlei liek iemirdzēties vēl spožāk.

Uzņemšanas nakts ir augstskolas tradīcija, kas sākta 2008.gadā.

Studentu folkfestivāls

FolkfestivālsLBTU tradīcija, kas kļuvusi par studentu mazajiem "dziesmu svētkiem" - plašs mūzikas un dzejas pasākums, kur uzstājas Latvijas augstskolu studenti, reizi gadā uz vairākām skatuvēm pulcējot talantīgus, drosmīgus un sevi pierādīt gatavus māksliniekus.

Skatītāji festivāla laikā nosaka skatītāju simpātiju, kas ir lielākā atzinība šajā pasākumā, bet žūrija ar profesionāliem mūziķiem vērtē festivāla dalībnieku profesionālo, emocionālo un skatuvisko sniegumu.

Skatuve un prožektoru gaisma aicina talantīgus un pārliecinošus jauniešus, kuri muzicē, dzied un runā savu dzeju, ar savu personības radošo spēku iekaro skatītāju atzinību un rada neatkārtojamu kopības sajūtu. Studentu folkfestivāla centrālais un galvenais tēls ir students - tajā aicināts piedalīties ikviens studējošais, kurš vēlas parādīt citiem savu muzikālo prasmi, dzejnieka talantu vai arī vienkārši jautra, atraktīva un radoša studenta tēlu. Festivālā dzirdamā mūzika ir ļoti dažāda, sākot no romantiskām balādēm līdz īsti alternatīvam rokam.

Pasākumam ierasti ir trīs skatuves:

  • "Svece" - akustiskās mūzikas un dzejas skatuve liriskā un mierīgā noskaņā;

  • "Kilovats" - grupu uzstāšanās uz Aulas skatuves;

  • "Decibels" - mūzika, kas "ceļ jumtu", jo muzicē skaļākās studentu grupas.

Pavasara koncerts

KoncertsAstronomiskā pavasara iestāšanos LBTU atzīmē ar Pavasara koncertu, pašdarbības kolektīviem uzburot augstskolas saimē pārliecību, ka pavasaris ir jau pavisam tuvu.

Sarīkojumu kuplina LBTU pašdarbības kolektīvi - tautas deju ansamblis "Kalve", jauniešu deju kolektīvs "Skalbe", sieviešu koris "Liepa", vīru koris "Ozols", vidējās paaudzes deju kolektīvs "Kalves zelta smiltis" un Studentu teātris.

 

 

 

Zinātņu doktoru godināšanaapliecinājums

Ziemas Saulgriežu laikā svinīgajā LBTU Konventa sēdē tiek godināti jaunie zinātņu doktori un viņu promocijas darbu vadītāji. Jauno zinātņu doktoru godināšana simbolizē doktora studiju un augstākā zinātniskā grāda iegūšanas svinīgu noslēgumu. 

LBTU rektore un studiju prorektors doktora grāda ieguvējiem pasniedz apliecinājumu par doktora grāda iegūšanu un LBTU zinātņu doktora šalli, kas apliecina jaunā zinātnieka statusu.

Promocijas darba izstrādē nozīmīga loma ir arī promocijas darba vadītājam, tāpēc svinīgajā sēdē viņiem tiek veltīti pateicības vārdi un pasniegtas grāmatas.