Pārlekt uz galveno saturu

ES Struktūrfondi

2007. - 2013.gadā ES Struktūrfondi, kas pieejami Latvijai, ir ESF, ERAF un KF.

Latvija kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, īstenojot ES reģionālo politiku,  izmanto ES sniegto finanšu palīdzību ekonomiskajai un sociālajai attīstībai. Lielākie finanšu instrumenti, kuru ietvaros Latvija saņem finanšu palīdzību, ir ES fondiEiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF)Eiropas Sociālais fonds (ESF) un Kohēzijas fonds (KF).

Eiropas reģionālās attīstības fonds - ERAF. Šī fonda mērķis ir samazināt pastāvošās reģionālās atšķirības, tādējādi veicinot ekonomisko un sociālo izlīdzināšanu Eiropas Savienībā. Palīdzība no ERAF galvenokārt tiek nodrošināta reģionu attīstību veicinošu investīciju, infrastruktūras attīstības, mazā biznesa attīstības veidā. ERAF sniedz tiešu atbalstu ieguldījumiem uzņēmumos, jo īpaši mazajos un vidējos uzņēmumos, ar mērķi izveidot ilgtspējīgas darba vietas; infrastruktūras uzlabošanai, kas jo īpaši ir saistītas ar pētniecību un inovāciju, telekomunikācijām, vides aizsardzību, enerģētiku un transportu; un finanšu instrumentu izveidē (riska kapitāla fondus, vietējas attīstības fondus utt.) ar mērķi sniegt atbalstu reģionālai un vietējai attīstībai un sekmēt pilsētu un reģionu savstarpēju sadarbību.

Attiecībā uz Eiropas teritoriālās sadarbības mērķi ERAF atbalstam ir trīs virzieni - attīstīt ekonomiskas un sociālas pārrobežu darbības, izveidot un attīstīt starptautisku sadarbību, tostarp divpusēju sadarbību starp jūras reģioniem, un nostiprināt reģionālās politikas efektivitāti, sekmējot reģionu savstarpējo sadarbību, sadarbības tīklu izveidi un pieredzes apmaiņu starp reģionu un vietējām iestādēm.

Turklāt īpašu uzmanību ERAF pievērš teritoriāli specifiskajiem apstākļiem. Savās darbībās ERAF tiecas mazināt pilsētu ekonomiskās, vides un sociālās problēmas. Ģeogrāfiski mazāk labvēlīgajām zonām (salu, kalnu vai mazapdzīvoti reģioni) ir priekšrocības, ko nosaka priviliģēti noteikumi. Īpaši attālajām zonām ir paredzēts specifisks ERAF atbalsts, lai kompensētu nošķirtību.

Eiropas sociālais fonds - ESF. Šī fonda uzdevums ir paplašināt jau esošās nodarbinātības iespējas Eiropas Savienības teritorijā. ESF ir galvenais ES instruments cilvēkresursu attīstības un darba tirgus funkcionēšanas uzlabošanas jomā. ESF atbalsta valstu darbības strādājošo un uzņēmumu pielāgošanā; mūžizglītības sistēmu, novatorisku darba organizācijas metožu izstrādē un nodošanā atklātībai; darba pieejamības nodrošināšanai darba meklētājiem, saimnieciski neaktīvām personām, sievietēm un migrantiem; mazaizsargāto personu sociālajai integrācijai un cīņai pret diskriminēšanu darba tirgū; kā arī cilvēkresursu nostiprināšanai, īstenojot izglītības sistēmu reformu un veidojot izglītības iestāžu sadarbības tīklus.

Līdztekus ES Strukturālajiem fondiem Eiropas Savienībā saskaņā ar Māstrihtas vienošanos pastāv Kohēzijas fonds, kurš paredzēts, lai finansētu, galvenokārt, infrastruktūras un vides aizsardzības projektus nabadzīgākajās Eiropas Savienības dalībvalstīs, nodrošinot šo valstu sekmīgu piedalīšanos ES ekonomiskajā un valūtas savienībā. Šī fonda specifika ir tā, ka tikai tās valstis, kuru nacionālais kopprodukts ir zem 90 procentiem no ES dalībvalstu vidējā līmeņa un kuras ir iesaistījušās Ekonomiskās Konverģences programmā, var saņemt fonda palīdzību. Bez tam fonda finansējums sadalās vienādās daļās starp vides un transporta infrastruktūras projektiem.

Pievienots 04/04/2016