Pārlekt uz galveno saturu

LLU aicina piedalīties daudzveidīgos pasākumos Zinātnieku naktī

Attēla autors: No LLU arhīva

30. aprīļa vakarā no plkst. 18.00 līdz plkst. 23.00 Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) attālināti aicina piedalīties izzinošās aktivitātēs Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu laikā, kā moto šogad ir "Zinātnes daudzveidība nākotnei". Mūsu universitātes zinātnieki iepazīstinās ne tikai ar līdzšinējiem zinātnes sasniegumiem, bet arī ļaus paviesoties īstās zinātniskās laboratorijās un siltumnīcās, kā arī ieraudzīt zinātnieku ikdienu. Attālinātā tikšanās notiks platformā: https://zinatniekunakts2021.lv/.

Zinātnieku nakts ir īstais laiks, kad ikvienam paveras iespēja doties izglītojošā ceļojumā, lai kopā ar zinātniekiem ieskatītos ne tikai nākotnē, bet arī atsauktu atmiņā neseno pagātni. LLU zinātnieki atklās, kā zinātnes sasniegumi ir mainījuši mūsu ikdienu un uzzināsim, cik interesanta un dažāda būs pasaule, kurā dzīvosim jau pavisam drīz. Šoreiz attālināti ikviens varēs iepazīties ar inovācijām biozinātnēs, inženieru pasaulē un sociālajās zinātnēs, apstājoties 11 LLU zinātnes pieturvietās, tostarp LLU zinātniskajos institūtos – Dārzkopības institūtā un Agroresursu un ekonomikas institūtā.

Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte no plkst. 18.00 līdz plkst. 23.00 ielūdz aktivitātēs  par uzņēmējdarbību un biznesa ideju attīstīšanu, piedāvājot ikvienam iesaistīties biznesa simulācijas spēlē, uzdodot gan sev interesējošus jautājumus, gan noskaidrojot pašu svarīgāko - cik veiksmīgs un kādas jomas biznesmenis varētu būt tieši es.

Dārzkopības institūtā no plkst. 18.00 līdz plkst. 18.20 izzinātājiem attālināti parādīs novatoriskas metodes un tehnoloģiskos risinājumus lauksaimniecībā jeb to, ko ar "neapbruņotu" aci nav iespējams saskatīt. Kopā ar zinātniekiem uzzināsim un analizēsim, kā tad īsti atšķiras ikdienas fotomirkļu iemūžināšana no spektrālās fotografēšanas.

Jaunākos iepakojumus un pārtikas produktus no plkst. 18.20 līdz plkst. 18.50 demonstrēs Pārtikas tehnoloģijas fakultātes zinātnieki. Viņu redzeslokā ir pētījumi par produktu iepakojumu attīstību no senatnes līdz mūsdienām un jaunu produktu radīšanu no sūkalām. Tāpat viņi dalīsies ar interesantiem faktiem par sieru un biodegradējamo iepakojumu, kā arī sniegs atbildi uz pavisam populāru jautājumu "Vai 21. gadsimtā mēs varam iztikt bez iepakojuma?".

Meža fakultāte no plkst. 18.50 līdz plkst. 19.10 mazākos Zinātnieku nakts dalībniekus iepazīstinās ar jaunākajām tehnoloģijām mežizstrādē un atklās nozares attīstību gadu gaitā. Skatītājiem tiks demonstrēts mainīga ražīguma hidrosūknis, elektriski vadāmi proporcionāli vārsti, hidraulikas mezgli, kā arī tas, ko spēj paveikt transmisijas, taču kokapstrādes inženieri parādīs inovatīvus risinājumus koksnes produktu izgatavošanā.

Turklāt Vides un būvzinātņu fakultātes zinātnieki ir pārliecināti, ka zinātnē un praksē speciālisti tiecas izmantot arvien jaunas un mūsdienīgas metodes, kas atvieglo veicamos uzdevumus un padara rezultāta iegūšanu iespējami efektīvāku. Nereti darbības princips jaunākajās iekārtās un tehnoloģijās ir balstīts uz vienkāršākajiem dabas likumiem. No plkst. 19.10 līdz plkst. 19.30 tiks demonstrēts lāzerskenēšanas paņēmiens augstuma atzīmes noteikšanai, kā arī dots praktisks piemērs, kā izmantot mājās pieejamus materiālus, lai pārnestu augstuma atzīmi ar ūdens palīdzību.

Informācijas tehnoloģiju fakultāte ir viena no tām fakultātēm, kura pārzina ne tikai kiberdrošības principus, bet arī aizsākusi pētījumus par pavisam ko jaunu – kiberbitēm un kiberstropiem. No plkst. 19.30 līdz plkst. 20.00 gaidāms īpašs stāstījums par informācijas tehnoloģiju lietojumiem biškopībā un bišu saimes parametru attālināto mērīšanu. Izzinātājiem būs iespējams ne tikai uzzināt, kā var ietekmēt bišu saimes lēmumus, bet arī, kā izgatavot kiberstropu, kas ir pilnībā automatizēts.

No plkst. 20.00 līdz plkst. 20.30 kopā ar Agroresursu un ekonomikas institūta zinātniekiem būs iespēja doties izzinošā ekskursijā jaunatklātajā siltumnīcā, kā arī uzzināt, ko īsti nozīmē bioloģiska lauksaimniecība. Turklāt tikšanās izskaņā tiks demonstrētas arī GPS iekārtas.

Inženieru pasaules atklājumos ļaus ielūkoties Tehniskās fakultātes zinātnieki, kuri no plkst. 20.30 līdz plkst. 21.00 demonstrēs dažādos laikos tapušus dzinējus, no kuriem jaunākais būs elektromotors. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja attālināti viesoties Alternatīvo degvielu zinātniskajā laboratorijā, kas paredzēta jaunu, videi draudzīgu degvielu un motoru vai spēkratu tehniski inovatīvu risinājumu pētījumiem, kā, piemēram, spēkratu jaudas stendu, motoru izmēģināšanas stendu izmešu mērīšanas iekārtas, degvielas patēriņa ierīces.

Savukārt mītus par lauksaimniecību lauzīs Lauksaimniecības fakultātes zinātnieki, kuri parādīs cik nozare ir daudzpusīga. No plkst. 21.00 līdz plkst. 21.30 būs gaidāmi stāstījumi par gumiņbaktēriju simbiotiskajām attiecībām ar tauriņziežiem un krūmmelleņu attīstību dažādās fāzes, tāpat uzzināsim, kādas sēnes dzīvo augos un kā nomērīt slāpekļa līmeni augu lapās.

Iestājoties pavasarim, arī dabā mostas visdažādākie parazīti, kas var kaitēt ne tikai četrkājainajiem mīluļiem, bet arī mums pašiem. Par to, kā pasargāt sevi un savus mājdzīvniekus no parazītiem ikdienā, atklās Veterinārmedicīnas fakultāte no plkst. 21.30 līdz plkst. 22.00.

Pasākuma izskaņā no plkst. 22.00 līdz plkst 23.00 tiks prezentēti videomateriāli par LLU zinātnes attīstību un daudzveidību, parādot pētījumu līkločus un universitātes sasniegumus zinātnē.

Pasākumā piedalīsies - Daugavpils Universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Latvijas Organiskas sintēzes institūts, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, Latvijas Universitāte, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava", Liepājas Universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Rīgas Stradiņa Universitāte, Ventspils Augstskola un Vidzemes augstskola.

Pasākuma programma ar visu iesaistīto dalībnieku aktivitātēm vietnē zinatniekunakts2021.lv būs pieejama nedēļu pirms pasākuma un dos iespēju katram interesentam laicīgi atzīmēt saistošākās aktivitātes un no plašā norišu klāsta platformā izveidot pašam savu vakara programmu.

Apmeklētāji aicināti dalīties ar stāstiem un foto no sava virtuālā Eiropas Zinātnieku nakts apmeklējuma sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #zinatniekunakts2021. Aktualitātēm sekot varēs arī Zinātnieku nakts 2021 pasākuma Facebook lapā ej.uz/zinatniekunakts2021.

Par Eiropas Zinātnieku nakti

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas jau 14 gadus septembra pēdējā piektdienā vienlaicīgi noticis vairāk nekā 30 valstīs un 300 pilsētās. Sakarā ar ierobežojumiem Covid-19 slimības izplatības mazināšanai, 2020. gadā rudenī plānotā Eiropas Zinātnieku nakts tika pārcelta uz šī gada 30. aprīli un drošības nolūkos norisināsies tiešsaistē vietnē zinatniekunakts2021.lv.

Latvijā Eiropas Zinātnieku nakti šogad organizē Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu īstenošanu tiek finansēta ERAF projekta 1.1.1.5. Atbalsts starptautiskās sadarbības projektiem pētniecībā un inovācijās Nr. 1.1.1.5/20/A/002  ietvaros.

Zinātnieku nakts 2021 norisināsies, ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus Covid-19 slimības izplatības ierobežošanai.

Afiša

 

Pievienots 26/04/2021