Pārlekt uz galveno saturu

Zinātnieku nakts Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē

Attēla autors: No LLU arhīva

30. septembrī no plkst. 18.00 līdz plkst. 23.00 Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte – LBTU (iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte – LLU) aicina doties aizraujošā Zinātnieku nakts ceļojumā "Brīnumainā zinātne ik uz soļa". Dažādās vietās Jelgavā universitātes pētnieki atklās lielākus un mazākus noslēpumus, ļaus paviesoties laboratorijās un aicinās piedalīties nelielos eksperimentos. Kopā ar viņiem būs arī Aldis Kalniņš no "Zili brīnumi" ar zinātnisko eksperimentu šovu.

Zinātnieku nakts norises ir daļa no Eiropas Zinātnieku nakts pasākumiem, un Jelgavā tās plānotas dažādos laikos, tādējādi aicinām apmeklētājus iepazīties ar precīzu pasākuma programmu.

Zinātnieku nakts ir īstais laiks, kad ikvienam paveras iespēja doties izglītojošā ceļojumā, lai kopā ar pētniekiem ieskatītos interesantos atklājumos, kas mainījuši mūsdienu sabiedrības ikdienu. Ikviens varēs iepazīties ar inovācijām biozinātņu, inženieru un sociālo zinātņu pasaulēs, viesojoties LBTU pieturvietās visā Jelgavā – Jelgavas pilī, dažādās universitātes fakultātēs, Viedo tehnoloģiju nodaļā un Augu aizsardzības zinātniskajā institūtā "Agrihorts". Šoreiz mūsu zinātnieku redzeslokā ir jautājumi par pielāgošanos klimata pārmaiņām, "veselīgiem" ūdeņiem, klimatneitrālām, viedām un “draudzīgām” pilsētām, augu dakteriem un pārtiku. Savukārt lai būtu iespēja iemūžināt kopīgi pavadītos mirkļus ar ģimeni un draugiem, Jelgavas pilī būs pieejama foto būdiņa.

Informācijas tehnoloģiju fakultāte (Jelgavas pils, 25. telpa) iepazīstinās ar rīkiem un tehnoloģijām, kas padara pilsētas “draudzīgas” sabiedrībai un videi. Turklāt zinātkārie apmeklētāji varēs izpētīt pētnieku radīto platformu, kas atvieglo biznesa partneru meklējumus biogāzes nozarē pasaules mērogā, kā arī uzzināt par 3D skenēšanas iespējām un nokļūt virtuālajā realitātē.

Nozares daudzveidību atklās Lauksaimniecības fakultātes (Jelgavas pils, 126. un 130. auditorija) zinātnieki, kuru uzmanība vērsta uz lauksaimniecības dzīvnieku dzīves telpu un augsnes sastāvu, auglību, kā arī veselības rādītāju nozīmi. Demonstrējumu laikā ikviens varēs iejusties augu lomā, iepazīstot augsnes un augu dakterus.

Apzinoties sabiedrības lomu apkārtējās vides veidošanā, Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte (Jelgavas pils) iepazīstinās ar urbāno lauksaimniecību un zaļajām pilsētām un atklās sociālo zinātņu pētnieku nozīmi to attīstībā. Kopīgi ar zinātniekiem ikviens varēs izprast problēmjautājumus, kas saistīti ar jaunu lauksaimniecības virzienu ienākšanu pilsētās.

Inženieru pasaules atklājumos ļaus ielūkoties Tehniskās fakultāte (J. Čakstes bulvāris 5), kurā norisināsies solārā katamarāna demonstrējumi. Turklāt drosmīgākajiem apmeklētajiem būs iespēja pierādīt vadīšanas prasmes šim nākotnes pārvietošanās līdzeklim. “Tehniskajiem prātiem” inženieri ļaus pārbaudīt savas zināšanas īpašā erudīcijas konkursā.

Šogad Meža fakultātes zinātnieki apmeklētājus gaidīs Starpnozaru zinātniskajā laboratorijā (Dobeles iela 41), kas ir nesen atvērta un uzskatāma par unikālu vietu Latvijā, jo tajā turpmāk tiks veikti ne tikai pētījumi par un ap koku, bet saistībā ar koku, lai to varētu izmantot būvniecībā, tehnoloģijās un citur. Laboratorijas teritorijā notiks demonstrējumi saistībā ar gudru meža, koksnes un ar to saistīto resursu izmantošanas iespējām.

Vides un būvzinātņu fakultātes (Akadēmijas iela 19) zinātnieki ir pārliecināti, ka zinātnē un praksē speciālisti tiecas izmantot arvien jaunas un mūsdienīgas metodes, lai uzlabotu apkārtējo vidi. Vides pētnieki ļaus tuvāk iepazīt caurteku darbības principus dažāda ūdens apjoma apstākļos, dambju noturību ūdens darbības ietekmē un lietus simulatoru.

Veterinārmedicīnas fakultātes (K. Helmaņa iela 8) zinātnieku ikdiena ir cieši saistīta gan ar zināšanu nodošanu topošajiem nozares profesionāļiem, gan ar rūpēm par mājas mīluļiem un lielajiem dzīvniekiem. Šoreiz viņi demonstrēs parazītu makro / mikropreparātu un pārbaudīs apmeklētāju zināšanas atjautības spēlē.

Pārtikas tehnoloģijas fakultātes (Rīgas iela 22,) zinātnieki būs sarūpējuši vairākas izglītojošas aktivitātes. No plkst. 18.00 līdz plkst. 21.00 notiks eksperimenti ar pārtiku. Savukārt plkst. 18.00 plānota diskusija “Maizes ieraugi: no grauda līdz maizei" (iepriekšēja pieteikšanās, aizpildot anketu), bet plkst. 19.00 un plkst. 19.30 izglītojoša aktivitāte "Molekulārā virtuve" sadarbībā ar "ELME Messer Gaas" (iepriekšēja pieteikšanās,  aizpildot anketu).

Viedo tehnoloģiju nodaļa (Rīgas iela 22, Jelgava) ļaus iejusties zinātnieku "ādā" un piedalīties pētījumos ar mikroskopiem un rentgenstaru spektroskopu. Kopīgi varēs gan sagatavot paraugus, gan veikt paraugu analīzi ar skenējošo elektronmikroskopu, kā arī uzzināt interesantus faktus par pētījumos izmantotajām iekārtām.

Augu aizsardzības zinātniskajā institūtā "Agrihorts" (Paula Lejiņa iela 2) būs pienācis sēņošanas un kukaiņu meklēšanas laiks. Taču baravikas un to iemītnieki šoreiz tiks atstāti mežā. Kopīgi ar pētniekiem būs iespēja izzināt kukaiņus un sēnes, kas redzami tikai ar lupas palīdzību. Papildus varēs uzzināt pārsteidzošus faktus par bitēm,  augu slimību ierosinātājiem, kā arī nodoties sēņu pētījumiem ar mikrobioloģiskajām un molekulārajām metodēm.

Par Eiropas Zinātnieku nakti

Zinātnieku nakts ik gadu notiek visā Eiropā, lai popularizētu zinātni un zinātnes sasniegumus. Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums. Zinātniskās institūcijas atraktīvā un populārzinātniskā veidā iepazīstina ar dažādām zinātnes nozarēm, inovatīvām metodēm un tehnoloģijām, kas pateicoties zinātnei, ir pieejamas industrijai vai ikvienam cilvēkam. Zinātni Latvijā pārstāv spēcīgas institūcijas ar izciliem zinātniekiem, modernu pētniecības infrastruktūru un ilgtermiņa inovāciju potenciālu. Šogad Zinātnieku nakts pasākumus īsteno Latvijas augstskolas un zinātniskie institūti Rīgā, Liepājā, Jelgavā un citās pilsētās. Vietnē www.zinatniekunakts2022.lv pieejamas visas pasākumu norises vietas un programmas.

Apmeklētāji aicināti dalīties ar savām sajūtām, pārdomām, foto un video stāstiem sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #zinatniekunakts2022.

Apmeklējot pasākumu, apmeklētājs piekrīt tikt filmēts un fotografēts, kā arī piekrīt audio vai vizuālo materiālu publicēšanai informatīvos vai reklāmas nolūkos.

Afiša

 

Pievienots 27/09/2022