Pārlekt uz galveno saturu

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes pētnieki piedalās izstādē "Lauksaimniecības un meža tehnika" Rāmavā

Attēla autors: No LLU arhīva

Biznesa centrā Rāmava no 6. līdz 8. oktobrim notiek tehnisko nozaru biznesa izstāde "Lauksaimniecība un meža tehnika 2022", kas vienkopus pulcē profesionāļus un interesentus, lai dalītos zināšanās un izvērtētu investīciju plānus. Izstādē saimniekiem, uzņēmējiem, pašvaldību pārstāvjiem nepieciešamo piedāvā 200 dalībnieku no visiem Latvijas novadiem un ārvalstīm.  

Efektīvāka ražošana un produkcijas pārstrāde ir pamats attīstībai, eksporta kāpināšanai un apdzīvotiem, plaukstošiem reģioniem. Šobrīd sarežģītajos ģeopolitiskajos apstākļos uzņēmējiem, tai skaitā lauksaimniekiem, un produkcijas pārstrādātājiem ir bažas par produkcijas pašizmaksu un gala cenu.

Zemnieku saimniecības "Kotiņi" vadītājs Aldis Ločmelis par šo gadu: "Mūsu saimniecībai gads bija labs, jo labi saauga gan ziemas labības, gan vasarāji. Šobrīd viss ir novākts, un ir iesēts. Esam gatavojušies laikus, līdz ar to, resursu cenas mūs ietekmē, bet ne kritiski. Uzskatu, ka valstij būtu vismaz daļēji jāsubsidē resursu cenu pieaugums, piemēram, elektrībai, lai ražotājiem nebūtu ievērojami jāpaaugstina gala produktu cenas."

Neskatoties uz to, ka graudaugu raža Latvijā šajā sezonā bija kopumā laba, jebkuras prognozes ir minējumi šodienas svārstīgajos tirgus apstākļos. Vienlaikus katram saimniekam jāapsver savi attīstības virzieni, savas prioritātes, kā pielāgoties situācijai.

Izstādē "Lauksaimniecības un meža tehnika" būs viss aktuālais arī tehnisko nozaru profesionāļiem – dažāda veida un pielietojuma tehnika un transports, saistītās tehnoloģijas un pakalpojumi, kā arī zināšanas, kā šo visu integrēt un pielietot.

"Mēs no 2007. gada kaltējam visu ar šķeldu, līdz ar to gāzes cenu pieaugums mūs neietekmē. Ir ieviesta minimālā augsnes apstrāde un precīzās tehnoloģijas, kas ekonomē laiku un degvielu. Tā kā nodarbojamies ar sēklkopību, tad augsekas maiņu ieviesām jau sen. Kopš 2008. gada veicam augsnes analīzes, sekojam līdzi lauku stāvoklim, un atbilstoši kartēm lietojam nepieciešamos minerālmēslus, fosforu, kāliju. Augsnes ir ielabotas un gadu divus varam to izmantot, neieguldīt tik daudz un taupīt resursus. Augsnes sastāvu uzlabojam arī ar eļļas rutku, sinepēm, pupām, zirņiem, auzām. Esam domājuši par to jau iepriekš un negribam gausties," atzīmē A. Ločmelis.

Izstādē "Lauksaimniecības un meža tehnika" būs pieejamas konsultācijas un pieredzes apmaiņa ar nozares ekspertiem. Tas norisināsies ne tikai dalībnieku stendos, bet arī semināros un diskusijās, kur Zemkopības ministrijas, Lauku atbalsta dienesta, Valsts meža dienesta un citi eksperti dalīsies zināšanās par aktuālo šodien un nākamajā gadā, tostarp par gaidāmajām investīciju kārtām un izmaiņām kopējā lauksaimniecības politikā no 2023. gada.

ZS "Kotiņi" saimnieks par izstādes apmeklējumu piebilst: "Izstāde ir iespēja vienuviet izvērtēt dažādus risinājumus savai saimniecībai. Šobrīd ir ļoti svarīgi skatīties uz priekšu – izvērtēt iekārtas un tehnoloģijas, kas ieekonomētu resursus, un tikpat būtiski - arī laiku, jo to nekādi nevar nopirkt."

Šogad LBTU stendā izstādes apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar dažādu pētījumu rezultātiem:

  • LBTU stendā plaši pārstāvēti gan pētījumi, gan izstrādnes, ko prezentēja Mežu fakultātes zinātnieki un studenti. Pielāgošanās klimata pārmaiņām nosacījumi saka priekšā, ka Meža fakultātei jārāda koksnes izmantošanas iespējas enerģijas ieguvei. Laikā līdz koks sasniedz izmērus, kad kļūs izmantojams, pirms vēl saimnieks ir izlēmis par labu koksnes ražas ievākšanai, pēc tā ir daudz tīkotāju.  Tādējādi stendā bija iespējams uzzināt gan par pašiem kokiem, kas aug Latvijā, gan to ienaidniekiem, kas vairojas mainoties globālajam klimatam. Šiem uzbrukumiem pretoties palīdz arī Meža fakultātes zinātnieki. "Lai kokiem to augšanas laikā būtu iespējams maksimāli palīdzēt, ir jāpazīst gan paši koki, gan slimības un kaitēkļi - vieni izsauc vien nepievilcīgu izskatu, bet citi liek kokam ātrāk vai vēlāk iet bojā," tā Meža fakultāts prodekāne, pētniece Solveiga Luguza.
  • Prezentēti pētījuma "Biodegradējamais iepakojums siera nogatavināšanai" (BIOCOAT Nr. LT08–2– LMT–K–01–046) rezultāti, kur piedalījās kolēģi no Lietuvas, Igaunijas un Norvēģijas.
  • EIT finansētā projektā uzņēmējdarbības un inovāciju veicināšanai. "NOBALIS (Nordic Baltic Universities boosting entrepreneurial and innovation support systems)" projekta prezentēšana, kurā  kopā ar LBTU piedalās piecas Ziemeļvalstu un Baltijas universitātes, pārstāvot Norvēģiju, Zviedriju, Igauniju un Latviju. Projekta mērķi ir integrēt inovācijas un uzņēmējdarbību kā pastāvīgu ikdienas darba daļu visās organizācijas aktivitāšu daļās, veicināt inovāciju ekosistēmas, veidojot ciešu zinātnes, izglītības un uzņēmējdarbības sektoru sadarbību. Projektu finansē Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT) un to koordinē EIT RawMaterials iniciatīvas (HEI Initiative) ietvaros ar mērķi veicināt augstākās izglītības iestāžu uzņēmējdarbības un inovācijas spēju visā Eiropā.
  • Pārtikas tehnoloģijas fakultātes zinātnieki prezentēja pētījums par pākšaugu izmantošanas iespējām pārtikas produktu klāsta paplašināšanai.
  • Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku zinātnes institūta pētnieki iepazīstināja lauksaimniekus ar projektu rezultātiem. Izstādes apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar projekta "Klimatu saudzējošas lopkopības sistēmas (CCCFarming)" gaitu un sākotnējiem rezultātiem. Aktualitāte - vai Latvijas kūdra izmantojama tikai dārzos un par kālija humātu izmantošanu slaucamo govju ēdināšanā.

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes - LBTU (iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte - LLU) stendu organizēja LBTU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa (TEPEK).

Izstāde "Lauksaimniecības un meža tehnika" notiek no 6. līdz 8. oktobrim, biznesa centrā Rāmava, Valdlaučos. Ik gadu to apmeklē vairāki tūkstoši interesentu, kas ir saistīti ar lauksaimniecību, mežsaimniecību un citām tehniskajām nozarēm. Izstādē piedalās arī uzņēmumi, kuri piedāvā energoefektivitātes uzlabošanas risinājumus, vieglo un kravas transportu, industriālo tehniku, kā arī uzņēmumi no finansēšanas un apdrošināšanas sektora. Apmeklētāji var iegādāties arī mājražotāju sarūpēto produkciju. Izstādes ietvaros notiek arī Baltijas mežsaimniecību skolu profesionālās meistarības konkurss – kokzāģētājiem un meža mašīnu operatoriem darbībā.

Lauksaimniecības un mežsaimniecības biznesa centrs Rāmava (SIA "A.M.L.") dibināts 1992. gadā un ir lielākais lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares izstāžu organizētājs Latvijā. Ik gadu RĀMAVA notiekošajās starptautiskajās biznesa izstādēs risinājumus un idejas izaugsmei rod vairāk nekā 4000 saimniecību un uzņēmumu.

Plašāka informācija par izstādi – mājaslapā, un www.facebook.com/ramava.lv

Papildus informācija:
Laura Lūse
Izstādes vadītāja          
+ 371 67 600 409
izstade@ramava.lv
www.ramava.lv

Pievienots 02/10/2022