Pārlekt uz galveno saturu

"Vidusskolēns – studenta sekotājs"

Ik gadu februārī Ēnu dienā skolēni aicināti iesaistīties LLU rīkotajā akcijā “Vidusskolēns – studenta sekotājs”, lai klātienē iepazītos ar studiju vidi, mācībspēkiem un studentu sadzīvi. Skolēni kopā ar savu “ēnojamo” apmeklē lekcijas un praktiskās nodarbības, apskata auditorijas, laboratorijas, dienesta viesnīcas un uz vienu dienu kļūst par studentiem.

2021. gadā akcija netiks organizēta, ievērojot epidemioloģisko situāciju valstī. Taču no 10. - 12. februārim ikvienam ir iespēja piedalīties LLU tiešsaistes Karjeras dienās un iepazīt vairāk kā 20 profesiju un nodarbošanās veidu, kas var kļūt par "sapņu" darbu kādam un kam nepieciešamo izglītību var iegūt LLU. Plašāka tiešsaistes Karjeras dienu vebināru programma pieejama, izmantojot šo šaiti. 

 

Kamēr gaidām 2022. gada akciju "Vidusskolēns - studenta sekotājs", Tev ir iespēja uzzināt, ko par to teikuši akcijas dalībnieki, kuri paši pēc tam kļuva par LLU studentiem. Piedāvājam trīs mūsu kādreizējo studentu, bet tagad jau absolventu stāstus.

100% pārliecībai

Līgai Baumanei aiz muguras ir studijas LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātē, ar izcilību iegūts bakalaura grāds un prestižās Kārļa Ulmaņa un LLU Senāta stipendijas. Viņas ceļš LLU sākās pirms daudziem gadiem, kad būdama vidusskolniece, viņa uz vienu dienu kļuva par sekotāju LLU studentei.

“Mācoties vidusskolā, jau 11. klasē zināju, ka studēšu LLU studiju programmā “Pārtikas zinības” (tagad “Pārtikas kvalitāte un inovācijas”). Lai par savu izvēli gūtu 100% pārliecību, izmantoju LLU sniegto iespēju - sekot Pārtikas tehnoloģijas fakultātes 3. kursa studentei. Viņa ieinteresēja mani vēl vairāk studēt tieši pārtikas zinības, stāstot ne tikai par studiju procesu, bet arī studentu dzīvi, izrādīja dienesta viesnīcas telpas. Uzskatu, ka šī ir lieliska iespēja skolēnam iejusties studenta ādā, īpaši ja vēl šaubies par augstskolas vai studiju programmas izvēli,” stāsta L. Baumane.

Šobrīd Līga turpina savu profesionālo darbību pārtikas pārstrādes uzņēmumos.

Iespēja neapmeklēt stundas skolā izvērtusies par visas dzīves iespēju

Sekošanas iespaidos dalās arī Elvis Ērmanis, kurš ar AS “Latvenergo” atbalstu uzrakstījis savu bakalaura darbu un absolvējis LLU Tehniskās fakultātes studiju programmu “Lietišķā enerģētika”. Toties pirms vairākiem gadiem, kad viņš kā skolēns sekoja LLU studentam, viņš nenojauta, ka studijas Jelgavā noslēgs ne vien ar augstākās izglītības diplomu, bet darba piedāvājumu no uzņēmuma ASV, Kalifornijā jeb, kā pats saka, “once in a life time” piedāvājumu.

“Kā vidusskolēnam studentu dzīve un studijas likās kaut kas ļoti interesants. Turklāt LLU bija iespējams apgūt studiju programmu enerģētikā, un tieši šajā kursā studēja draugs, kuram pieteicos sekot. Protams, nedrīkst aizmirst arī par papildus bonusu - neapmeklēt stundas skolā konkrētajā dienā,” smaidot atklāj E. Ērmanis.  

Viņš skaidro, ka diena izvērtusies daudz interesantāka, kā bija gaidījis. Redzējis lekciju procesu, metodes un mācībspēku pieeju, un sapratis, ka tā ir ļoti profesionāla.

“Nākamajā gadā, kad vidusskolā bija jāraksta zinātniski pētnieciskais darbs, man piedāvāja veidot pētījumu sadarbībā ar LLU. Neatteicos no šīs iespējas, un tapa pētījums “Elektrovelosipēdu ekspluatācija ziemas apstākļos”, ar kuru es un mana partnere Laura tikām uzaicināti piedalīties valsts mēroga konferencē Rīgā. Jau studiju laikā universitātē izmantoju arī iespējas doties Erasmus+ apmaiņā uz ārvalstīm, un prakses laikā strādāju Londonā – uzņēmumā, kurā ražo elektrovelosipēdus. Tai pateicoties, saņēmu darba piedāvājumu pēc studiju beigšanas,” par savu studiju laika pieredzi stāsta E. Ērmanis.

Vērtīgāk ir redzēt, nevis lasīt bukletus un klausīties neizprotamas lietas

“Atvērto durvju dienā uzzināju par iespēju sekot LLU studentam vienu dienu un nolēmu to izmantot. Tajā dienā redzēju, kāda ir Jelgavas pils un Meža fakultāte, kā arī dienesta viesnīcas. Tiku arī aizvests uz fakultātes Kokapstrādes katedru, kur redzēju studentu taisītos darbus, kas mani aizrāva un tādēļ arī nolēmu studēt kokapstrādi. Tajā dienā ieguvu daudz informācijas par augstskolu sistēmu kopumā, kā arī par studentu dzīves īpatnībām. Kļūt par studenta sekotāju ir pavisam kas cits, nekā lasīt informāciju no bukletiem un klausīties lietas, par kurām vēl neko nezini, tāpēc ieteiktu ikvienam interesentam nelaist garām iespēju,” stāsta studiju programmas “Kokapstrāde” absolvents Dāvis Skribāns.

Viņš arī atzīst, ka jau pirms sekošanas Meža fakultātes studentam ļoti paticis pašam gatavot dažādas lietas ar rokām, bet, redzot studentu kreatīvās idejas Kokapstrādes katedrā, sapratis, ka studēs kokapstrādi Jelgavā.